Budoucnost pozemní dopravy představují auta komunikující mezi sebou navzájem i s okolní infrastrukturou. Ministerstvo dopravy a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se teď vydávají vstříc této budoucnosti a v červnu spustily první testování inteligentní dálnice.

Zkoušky v úseku pražského okruhu a dálnic D1 a D5 mezi Rudnou a Mirošovicemi ukázaly, že nový systém, který se pomalu začíná budovat v celé Evropě, je životaschopný. 

Testování první české inteligentní dálnice je součástí dlouhodobého projektu C-Roads. Vznik této celoevropské platformy iniciovalo Česko společně s Rakouskem a Německem. Cílem projektu, který odstartoval v roce 2016, je provázat dopravní infrastrukturu technologií C-ITS, tedy kooperativními inteligentními dopravními systémy. Ty umožňují pomocí datových sítí (3G a 4G sítě mobilních operátorů či vlastní specifické sítě ETSI ITS-G5) výměnu informací mezi technologií vybavenými vozidly a infrastrukturou.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.