Finanční správa rozjela celostátní akci s cílem získat nezaplacené daně od pronajímatelů bytů a domů přes on-line platformu Airbnb. Na probíhající kontroly finančního úřadu týkající se Airbnb upozornil podnikatel Marek Řebíček na svém Facebooku. Finanční správa (FS) informaci o probíhajících kontrolách HN potvrdila. Ke zdroji dat, z něhož vychází, se však vyjádřit nechtěla.

Podle radního hlavního města Prahy Jana Wolfa (Trojkoalice) je potřeba sdílené ubytování přes Airbnb časově omezit, aby nemohlo probíhat po celý rok. Piráti v květnu přišli s návrhem úpravy občanského zákoníku, která by zakázala pronajímání domu více než 60 dní v roce bez souhlasu shromáždění společenství vlastníků jednotek.

"To je podle nás rozumné. Odpovídá to době prázdnin. Pokud tomu říkají sdílené ubytování, tak by mělo probíhat v době, kdy jsou majitelé pryč," říká v rozhovoru pro HN Wolf. S návrhem ministerstva financí na zvýšení ubytovacích poplatků za nocování turistů Wolf také souhlasí.

Máte nějaký odhad, kolik pronajímatelů přes Airbnb v hlavním městě je?

Musíme si uvědomit, že se bavíme o celé sdílené ekonomice. Airbnb je jen jednou ze společností, která dělá sdílené ubytování. Jinak tu máme Booking.com, Hotel.com a další.

Odhadujeme, že Airbnb dnes provozuje pro sdílené ubytování zhruba 30 procent bytů. Dalších 70 procent je aktuálně nedohledatelných.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.