Libor Vítek praceje jako klinický biochemik a lékař ve Všeobecné fakultní nemocnici 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Zároveň působí jako výživový poradce pro přední české cyklisty a olympioniky. V rozhovoru pro HN hovořil například o tom, jaké přípravky pro zvýšení výkonu jsou používány v současné cyklistice, jak se změnila situace na poli dopingu ve srovnání s předchozími ročníky Tour de France i o tom, proč se v poslední době objevilo mezi sportovci tolik astmatiků.

Lze vyhrát Tour de France bez dopingu?

Je to složité, historie dává za pravdu, že v cyklistice se dopuje ve velkém. Hodně se to změnilo, po aféře s Lancem Armstrongem je pozitivních případů mnohem méně než v minulosti. Nelze vyloučit, že se stále dopuje, ale pravděpodobnost je podstatně menší.

Dá se to dokumentovat i tím, že nejrychlejší Tour de France byla v roce 2005, v době, kdy vyhrál Lance Armstrong. Tehdy byl rychlostní průměr 41,7 kilometru v hodině, výsledky Tour posléze anulovali. Od té doby se průměrná rychlost snížila. To, že cyklisté nemají výkonnost, jakou měli v roce 2005, je nepřímý doklad, že podpůrných prostředků se využívá méně.

Přesto, nesahají dnes k jiným způsobům dopingu?

Kdyby dopovali jiným způsobem, budou na podobné úrovni. Je klidně možné, že dopují jiným způsobem, jsou velmi moderní přístupy, techniky, ale jsou na ně i detekční metody, které nebyly. Přesto si myslím, že cyklistika je čistější, než byla.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.