Přes Airbnb podniká v Praze přes šest tisíc lidí. Tvrdí to sama firma. Někteří pražští komunální politici odhadují, že skutečný počet podnikatelů přes služby typu Airbnb dosahuje až 20 tisíc. Ti všichni by podle výkladu ministerstva financí měli odvádět místní poplatek za lázeňský nebo rekreační pobyt. Skutečnost? Podle průzkumu, který HN udělaly u jednotlivých městských částí Prahy, odvádí tento poplatek jen kolem tří tisíc subjektů.

Magistrát navíc toto číslo, snadno zjistitelné u jednotlivých radnic, nezná a nezjišťuje ho. Přitom například podle pražského radního Jana Wolfa (Trojkoalice SZ, KDU-ČSL, STAN) dosahují úniky z tohoto poplatku ročně asi 50 milionů korun. Mnohem vyšší pak bude tato suma za celé Česko. Poplatek činí 15 korun za noc a loni se tu jen prostřednictvím Airbnb ubytovalo přes milion turistů.

Reklama Airbnb.

Reálná finanční ztráta z místních poplatků je přitom ještě vyšší. Poplatky jsou totiž dva – vedle lázeňského nebo rekreačního ještě takzvaný poplatek z ubytovací kapacity. Ten ovšem musí platit jen klasické hotely. Protože stát až dosud nezareagoval na několik let trvající rozmach sdíleného byznysu v ubytování a stovky tisíc turistů dávaly každý rok přednost službám typu Airbnb před hotely, logicky tím trpěl příjem i z tohoto místního poplatku. Například místopředseda pirátské strany Jakub Michálek v této souvislosti uvádí, že po započtení i tohoto poplatku přichází jen hlavní město ročně o 120 milionů korun.

Ministerstvo financí připravilo sjednocení poplatku letos. Začne ale platit až v příštím roce. 

"Ano, poplatek za lázeňský a rekreační pobyt mají povinnost odvádět i ubytovatelé, kteří ubytování poskytují přes Airbnb. Poplatek z ubytovací kapacity platí jen tzv. tradiční ubytovatelé. Ministerstvo financí ale už vládě předložilo návrh novely, která nahrazuje stávající poplatky jediným poplatkem z pobytu, jemuž bude podléhat krátkodobý pobyt bez ohledu na to, kde je poskytnut nebo jaký má účel," uvedl Filip Běhal z tiskového oddělení ministerstva financí.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.