Bytová družstva a společenství vlastníků trápí dluhy jejich členů. Podle statistiky Svazu českých a moravských bytových družstev roste podíl nedobytných pohledávek za nájemné a služby spojené s užíváním bytu. Ještě v roce 2016 tvořily 28 procent veškerých pohledávek, loni už to bylo 44 procent. Nedobytný je tak téměř každý druhý dluh.

Jen členům svazu, který sdružuje bezmála 650 společenství a družstev, dluží zhruba 17 tisíc neplatičů více než 250 milionů korun. Že jsou dluhy problém, potvrzuje i konkurenční Sdružení bytových družstev a SVJ. "To, že dlužník zkonzumuje služby a pak je nezaplatí, vede k tomu, že je za něj musí zaplatit ostatní lidé v domě. Tím pádem se pak sami někdy dostávají do druhotné platební neschopnosti. Stačí mít v domě dva tři neplatiče a pro ostatní už může být problém to utáhnout," popisuje předseda sdružení František Lebl.

Nejvíce se teď podle něj potýkají s dluhy družstva a společenství vlastníků ze severu Čech a Moravy, kde jsou ceny bytů nízké a v případě, že majitel neplatí, je obtížné jeho byt prodat. "Třípokojový byt v Mostě s výhledem na jezero se draží za 120 tisíc korun a ještě se často stane, že o něj nikdo nemá zájem," popisuje situaci Lebl.

V takovém případě nemusí pomoci ani novinka, kterou od loňského prosince zavedla novela občanského soudního řádu. Společenství vlastníků podle ní mají při prodeji dlužníkova bytu rezervováno 10 procent z výtěžku. Jenže to v praxi nemusí na pokrytí dluhu stačit. Navíc bytových družstev, která problémy s dluhy svých členů také řeší, se rezerva netýká. Prodej dlužníkova bytu tam totiž nepřipadá v úvahu, protože vlastníkem není dlužník, ale samo družstvo.

"Jak bytovým družstvům, tak i společenstvím vlastníků by pomohlo, kdyby dluhy za bydlení přešly do skupiny přednostních pohledávek, kam patří mimo jiné i výživné či pohledávky státu," navrhuje možné řešení předseda Svazu českých a moravských bytových družstev Jan Vysloužil. To by znamenalo, že dluhy na nájemném a službách spojených s bydlením se budou společenstvím a družstvům platit přednostně i z jiného dlužníkova majetku. Svaz nyní žádá, aby zákonodárci toto opatření přidali ještě do aktuálně připravované novely insolvenčního zákona. Ta je nyní před druhým čtením ve sněmovně.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.