Zatímco největší přírodní diamant světa je velký asi jako lidská pěst a starý až tři miliardy let, ten nejmenší na světě vznikl teprve nedávno. Má pouhých 26 uhlíkových atomů a zrodil se v Praze. Podařilo se jej připravit výzkumníkům z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR ve spolupráci se Stanfordovou univerzitou v USA a univerzitami v německém Giessenu a v belgickém Hasseltu. Jejich práci teď publikoval jeden z nejprestižnějších víceoborových vědeckých časopisů světa PNAS, který vydává Národní akademie věd USA, HN to sdělili autoři studie. "Synteticky vytvořený krystal nanodiamantu je asi stotisíckrát užší než šířka lidského vlasu," uvedl jeden z autorů článku, Miloš Nesládek, který aktuálně působí na univerzitě v belgickém Hasseltu.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.