V rybníku Nesyt na Břeclavsku uhynulo přes 100 tun ryb, uvedl jednatel obhospodařujícího Rybářství Hodonín Oldřich Pecha s tím, že je to víc, než se čekalo. V rybníku je jich nasazeno skoro 150 tisíc. Škoda nejspíš přesáhne pět milionů korun. Důvodem úhynu ryb je sucho, horko a snížená hladina rybníka, což způsobilo nedostatek kyslíku ve vodě. Na místě je 25 pracovníků rybářství, kteří uhynulé ryby odstraňují, zatím nasbírali 85 tun leklých ryb a ve sbírání budou pokračovat v pondělí. Část ryb v rybníce přežila, zatím ale není jasné kolik.

Původně Pecha odhadoval, že bude uhynulých ryb okolo 40 tun. "Ukazuje se, že celkové množství přesáhne stotunovou hranici. Podle mě to bude výrazně. Vypadá to ale hodně špatně, protože došlo k úhynu nejen kaprů, ale kompletní osádky včetně karasů. To nevěští nic dobrého," řekl Pecha. V rybníce byli z 90 procent kapři, ale i candáti, sumci, štiky a úhoři.

Všichni zaměstnanci firmy se snaží ryby odklidit. Na místě je kafilerie a těžká technika, škody se odstraňují od pátku.

Podle něj se z rybníku odpařila spousta vody. Jeho přítokem je potok Včelínek. "Přítok je ale minimální. Jsme závislí na tom, kdy zaprší. To se letos nekonalo. Jsme na minimu a problém je, že hospodaříme v národní přírodní rezervaci, takže není možné tady manipulovat s vodou, nemůžeme ji použít na zvýšení hladiny," uvedl Pecha. Dodal, že hladina je o 180 centimetrů nižší oproti normálnímu stavu. Déšť v pátek odpoledne a v noci na sobotu označil za slabší, podle něj situaci vůbec neovlivnil.

Vlastimil Sajfrt z CHKO Pálava na místě řekl, že úhyn tolika ryb je ojedinělý. Podle něj však nějaký život v rybníce zůstal. "Uhynul i karas stříbřitý, ale týká se to odhadem několika kusů ze 100, takže se zdá, že by v tom rybníce mohl zůstat. Kolik ale zůstalo účelové osádky a kapra, to nejsem schopný říct," uvedl Sajfrt. Podle něj zatím nejsou hotové výsledky rozboru příčiny. "Všichni ale tušíme, že to způsobilo teplo, vyhřátá voda, změna tlaku a kyslík byl skoro na nule. Je to prostě vyšší moc," dodal Sajfrt.

Rybník Nesyt patří mezi Lednické rybníky, jde o největší rybník na Moravě a jeden z největších v republice. Vodní plocha má rozlohu kolem 300 hektarů.

Související