Úterní pád části janovského mostu byl největší obdobnou tragédií za posledních téměř deset let. Událost se stala několik měsíců poté, co se v Praze zřítila Trojská lávka, a dodnes je částečně omezený provoz na několika desítkách  dalších mostů v havarijním stavu po celé republice. Podle odborníků nicméně podobná situace se zhroucením mostu v Česku nehrozí.

Příčina italské tragédie zatím není známa. Tamní média nejčastěji spekulovala o podmáčení a sesuvu půdy. Objevují se i zprávy, že příčinou by mohla být nedostatečně provedená oprava mostu v minulosti.

Ředitel Kloknerova ústavu ČVUT Jiří Kolísko na dotaz HN uvedl, že hlavním důvodem pádu části mostu mohlo být přepětí, kdy v jistém okamžiku došlo k překročení mechanických parametrů a následnému náhlému kolapsu. Podmáčená půda nebo úder blesku, jak uvedl jeden z očitých svědků, by neměl být zásadní příčinou zhroucení, ale spíše jen finálním impulzem, řekl Kolísko.

"Most je zavěšený a jsou na něm jen dvě táhla, konstrukce drží tak dlouho, dokud drží její nejslabší článek, jako u řetězu. Když konstrukce umožňuje, že po porušení jednoho článku se může zřítit, tak návrh není příliš robustní. Něco podobného se stalo u Trojské lávky, kdy se také zřítila během několika málo okamžiků," říká Kolísko.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.