Prezident Miloš Zeman sdělil místopředsedovi Nejvyššího správního soudu (NSS) Michalu Mazancovi, že ho 18. září jmenuje předsedou NSS. Soud Mazanec povede od 1. října. Mazanec to řekl novinářům po úterním setkání se Zemanem na Pražském hradě, informaci následně potvrdil na Twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Současný předseda NSS Josef Baxa rozhodnutí hlavy státu respektuje, vhodnost výběru Mazance komentovat nechtěl.

Rozhodnutí podléhá kontrasignaci premiéra Andreje Babiše (ANO). Mazanec předpokládá, že Zeman jeho jmenování s předsedou vlády předjednal.

Mazanec se stane v čele NSS nástupcem Josefa Baxy. Baxovi vyprší mandát letos v září, ve stejné době končí funkční období i Mazancovi. Mazanec prezidentovi navrhl, kdo by ho mohl na postu místopředsedy vystřídat, jména novinářům sdělit nechtěl. Zeman se podle něj teprve rozhodne.

Se Zemanem se Mazanec bavil o tom, jaké jsou problémy správního soudnictví v České republice.

Prezidentovi nastínil, s jakými problémy se potýká NSS, tedy například s větším počtem projednávaných věcí nebo s "jistou izolací Nejvyššího správního soudu jako víceméně samostatné soustavy". Mazanec poznamenal, že v České republice tvoří jednu soustavu NSS se svými třemi desítkami soudců a druhou soustavu obecné soudy, kterých je přes 3000. "Ta nerovnováha dělá problémy i v praxi," poznamenal.

Ve funkci bude chtít navázat užší kontakty s krajskými soudy a jejich úseky správního soudnictví, což podle něj bylo kvůli nárůstu počtu kasačních stížností a nedostatku času v minulosti zanedbáno. Spoustu práce vidí v legislativní oblasti, zákon o NSS z roku 2003 podle něj bude třeba novelizovat. Bude se proto chtít sejít s ministrem spravedlnosti Janem Kněžínkem (za ANO). Zásah do zákona bude podle něj potřeba zásadnější, než nabízí poslanecká novela, která je nyní v parlamentu.

Mazanec bude ve funkci pouze tři roky místo desetiletého funkčního období. Funkce soudci totiž zaniká koncem roku, ve kterém dosáhl věku 70 let. Mazanec této věkové hranice dosáhne v roce 2021. Novinářům řekl, že koncepční změny musí provádět vláda, a ta má před sebou také tři roky práce. "Musíme se snažit stihnout, co bude možné," řekl.

Mazanec řekl, že koncepce NSS je dána zákonem a on v ní bude pokračovat a plnit ji, stejně jako ji plnil Baxa. Baxa, kterého ve funkci nahradí, podle něj měl charisma.

Baxa nechtěl prezidentův výběr hodnotit. "Je to rozhodnutí pana prezidenta a je třeba ho respektovat," řekl.

Dodal, že je připravený se svým nástupcem plně spolupracovat, pokud o to bude mít Mazanec zájem.

Letos v červenci Baxa řekl, že by bylo vhodné, aby prezident vybral adepta, který může funkci vykonávat celých deset let. U Mazance to možné není, soudcovský mandát mu zanikne za tři roky.

Desetileté funkční období předsedy soudu je podle Baxy důležité obecně a netýká se konkrétní osoby. "Těch deset let je důležitých pro nezávislost soudu a pro to, aby mohl rozpracovat a dokončit své úkoly," řekl v úterý Baxa.

Prezident se o Baxově nástupci radil s mnoha lidmi, mimo jiné s členkou svého expertního týmu Marií Benešovou.

Michal Mazanec je dlouholetý specialista na správní právo. Začínal v roce 1976 jako prokurátor na netrestním úseku všeobecného občansko-soudního dozoru, kde měl na starosti například dopravní nehody a další nedbalostní trestné činy.

Po revoluci byl několik měsíců obvodním prokurátorem pro Prahu 5, ale pak využil nabídku stát se ředitelem legislativního a právního odboru ministerstva kultury.

V roce 1992 byl jmenován soudcem Nejvyššího soudu na úseku správního soudnictví a v roce 1993 se stal soudcem Vrchního soudu v Praze.

V roce 2003 se stal místopředsedou nově vzniklého Nejvyššího správního soudu.

Související