Vždycky když advokát Jakub Dostál dával peníze na charitu, měl obavy, jestli se skutečně dostanou k potřebným. Především mu ale vadilo, že příjemci darů nedostávají moc prostoru pomoci si sami. Proto s Petrem Kuhnem, svým firemním partnerem z advokátní kanceláře Badokh, založil stejnojmennou nadaci a rozběhl projekt Vracíme.com. Jeho smyslem není rozdávat lidem peníze, ale nabídnout jim bezúročnou půjčku. "Chceme podpořit jejich talent, nezávislost a schopnost se o sebe postarat," vysvětluje Dostál s tím, že půjčka na lidi klade odpovědnost, kterou by měli být schopni unést.

Cílem je, aby si nakonec dokázali pomoci sami. Nadace zatím podpořila tři lidi, s dalšími jedná. Půjčovat chce desetitisíce korun. Splátkový kalendář mají příjemci peněz nastavený individuálně. Klidně mohou vracet jen pár stovek měsíčně a obnos si tak rozložit třeba do pěti let.

Jedním z lidí, kteří už si od Badokhu půjčili, je paní Marie (příjmení si nepřála zveřejnit). Trpí roztroušenou sklerózou, a je proto v invalidním důchodu. Když po rozvodu zůstala sama v pražském bytě, její stav se zhoršoval. "Nevyšla jsem ani schody, chodila jsem o berlích," vzpomíná. Rozhodla se proto odejít na venkov a změnit životní styl. Peníze si půjčila na rozjezd malého hospodářství, kde chová drůbež a kozy, aby byla soběstačná. "Mám mléko, vajíčka, vyrobím si jogurt," vypočítává Marie. Zdraví se jí na venkově zlepšilo natolik, že začala na částečný úvazek vypomáhat v květinářství. To, že by si půjčila od banky nebo od úvěrové společnosti, pro Marii nepřipadalo v úvahu. Obavy z toho, zda by zvládla splácet i s úroky, aby neskončila v exekuci, by jí v jejím stavu mohly velmi uškodit. "S roztroušenou sklerózou na tom nejste psychicky úplně dobře, všechno vás velmi stresuje a může to vyvolat záchvat. V nadaci mi vyjdou vstříc," vysvětluje Marie, která splácí od března.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.