Kvůli členství v rozkladové komisi, která posuzovala mnohamiliardovou zakázku na provozování mýtného systému, čelí advokát z kanceláře HKDW Legal Jan Hrazdira trestnímu oznámení. Ze zneužití pravomoci ho podezřívá neúspěšný účastník mýtného tendru firma Kapsch. Společnost se domnívá, že Hrazdira mohl ovlivnit výsledek celého řízení ve prospěch ministerstva dopravy, a navíc vynášet informace z neveřejného jednání rozkladové komise. Hrazdira taková tvrzení odmítá s tím, že není žádný pohůnek vlády.

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj advokáta Hrazdiru do "sboru svých poradců" jmenoval na návrh premiéra Andreje Babiše. Vyplývá to z korespondence mezi oběma muži, jak zjistily Hospodářské noviny.

Rozkladová komise měla za úkol vypracovat nezávislé stanovisko jako poradní hlas pro předsedu Rafaje. Ten o sestavě svých poradců rozhoduje sám. Dosadit mezi odborníky nového člena na návrh premiéra je proto zcela nestandardní krok. Babiš o nominaci vlastního kandidáta do rozkladové komise podle svých slov navíc nevěděl. Dopis adresovaný předsedovi Rafajovi, kterým Hrazdiru do komise navrhl, pouze podepsal. Vysvětlit výběr svého kandidáta však neuměl a odkazoval v této věci na ministra dopravy Dana Ťoka (ANO). Jeho resort je přitom přímým účastníkem sporu.

Advokát Hrazdira v rozhovoru pro HN jakékoliv spojení s ministerstvem dopravy nebo s premiérem Babišem odmítá. "Že mě někdo pasuje do role nějakého pohůnka vlády, notabene pohůnka vlády tohoto typu, s níž mám osobně velký problém, je pro mě nepříjemná věc," říká Hrazdira.

Rafaj ve čtvrtek rozhodl, že zakázku na mýto vrátí svým úředníkům k novému posouzení, čímž zvrátil své původní květnové rozhodnutí a vyhověl námitkám ministerstva dopravy. Resort v čele s ministrem Danem Ťokem (ANO) usiluje o to, aby mohlo nový kontrakt na provoz mýta podepsat s konsorciem firem CzechToll ze skupiny PPF Petra Kellnera a firmou SkyToll, což ÚOHS původně zatrhl. Nyní však předseda Rafaj obrací a nechá mýtný tendr znovu prověřit. Činí tak právě na základě doporučení komise, ve které sedí i Babišův kandidát Hrazdira.

Rafaj navíc HN dříve potvrdil, že Hrazdiru do komise jmenoval, aby měl Babiš informace o tom, jak vše probíhá. "Sám jsem panu Babišovi nabídl, aby si tam dal nějakého svého zástupce," uvedl Rafaj.

Firma Kapsch, která zrušení mýtného tendru iniciovala, proto nejdříve podala proti členství Hrazdiry v komisi námitku podjatosti. Nyní navíc přišla s trestním oznámením za možné zneužití pravomoci. Advokát Hrazdira však tvrzení popírá.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.