Premiér Andrej Babiš (ANO) se sešel na zámku v Lánech na pravidelném pracovním obědě s prezidentem Milošem Zemanem. Zabývali se například vrcholící přípravou státního rozpočtu na příští rok. Dalšími z témat byla zahraniční politika a personální situace ve vládě, kdy od jeho jmenování zastává funkci šéfa diplomacie Jan Hamáček (ČSSD), který současně vede i vnitro. Babiš očekává řešení situace na tomto ministerstvu v horizintu "několika týdnů", řekl po schůzce s prezidentem.

Pro ČSSD zůstává jediným kandidátem na ministra zahraničí europoslanec Miroslav Poche. Novinářům to řekl vicepremiér Hamáček. Ten prý nemá také zprávy o tom, že by situace s neobsazenou pozicí ministra zahraničí zatěžovala českou diplomacii. Prezident Miloš Zeman v červnu nominaci Pocheho do vlády odmítl a několikrát zopakoval, že svůj postoj k němu nezmění. Podle premiéra Babiše situace není ideální a očekává, že ji ČSSD brzy vyřeší.

Podle Hamáčka zůstává v platnosti rozhodnutí předsednictva sociální demokracie, které Pocheho nominovalo do čela diplomacie. V pátek se předsednictvo znovu sejde a bude o situaci jednat. Předseda ČSSD neodpověděl na dotaz, zda je možné, že by vrcholný stranický orgán při tomto jednání změnil názor. "Předsednictvo je kolektivní orgán. Každý člen má jeden hlas, včetně předsedy," řekl pouze.

O situaci chce mluvit také s prezidentem Zemanem. Očekává, že neformálně se tématu dotknou ve středu, kdy Zeman přijme na Pražském hradě české velvyslance a Hamáček se setkání zúčastní jako úřadující šéf diplomacie.

Hamáček by chtěl situaci s ministerstvem zahraničí vyřešit co nejdříve, přesný termín ovšem neuvedl. Nemá zprávy o tom, že by záležitost zatěžovala českou diplomacii. "Naše zastupitelské úřady fungují standardně, stejně tak standardně funguje Černínský palác a žádné problémy nejsou. A pokud se podíváte na některé problémy, které jsme řešili přes léto, tak se ukazuje, že ta situace není nijak komplikovaná," řekl.

Babiš po pondělním setkání se Zemanem v Lánech řekl, že situace ohledně ministerstva zahraničí není ideální. Podle jeho názoru ale nemá negativní dopad na fungování ministerstva, kde podle něj působí kvalitní náměstci.

Řešení situace Babiš nechává na ČSSD. "Předpokládám, že sociální demokracie to vyřeší," řekl s tím, že mu Hamáček slíbil řešení v řádu týdnů. Se Zemanem v pondělí o věci krátce mluvili, ale nemohli se jí důkladně věnovat, protože neměli informaci o tom, s jakým návrhem ČSSD přijde.

Předseda ČSSD také odmítl spekulace o tom, že by sociální demokraté mohli místo Pocheho nominovat do vlády lídra své kandidátky pro volby v Praze Jakuba Landovského. "Je to spekulace jednoho z našich deníků. Já jsem o tom nikdy nehovořil, že by pan Landovský měl být kandidátem sociální demokracie," řekl. Dohady o své možné nominaci odmítl o víkendu i Landovský, když uvedl, že ho nikdo s nabídkou neoslovil.

Andrej Babiš se s Milošem Zemanem bavil také o návrhu státního rozpočtu. Vláda by mohla schvalovat návrh státního rozpočtu na příští rok na žádost ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) už 19. září. Původně bylo v plánu jednání o týden později. Zasedání kabinetu se zúčastní prezident Miloš Zeman.

Babiš novinářům řekl, že rozpočet byl hlavním tématem pondělní schůzky s hlavou státu. "Prezident se chce zúčastnit projednávání rozpočtu na vládě, původně to mělo být 26. září, ale paní ministryně si to přeje už 19. (září)," uvedl Babiš. Doufá, že během tohoto týdne nalezne dohodu s předsedou ČSSD a vicepremiérem Janem Hamáčkem a Schillerovou v otázce platů ve veřejné sféře. Českomoravská konfederace odborových svazů žádá růst platů ve veřejné sféře o deset procent. To hnutí ANO odmítá, sociální demokraté naopak požadavek odborů podporují.

Schillerová v neděli uvedla, že navrhne schodek 40 miliard korun, dosud ministerstvo financí počítalo se schodkem 50 miliard. "Rozpočty vždy dopadnou podstatně líp, než jsou plánované. Hlavní problém je plánovat evropské peníze na základě odhadů ministerstev, ministerstva se do toho neumí trefit," řekl Babiš. Rozpočet považuje za dobrý, i když připustil, že má rezervy. Ministři by podle něj měli ve středu navrhnout snížení počtu zaměstnanců v rámci tzv. systemizace služebních míst. Ministerstvo financí chce omezit neobsazená tabulková místa. Ubýt by mělo 2221 postů a ušetřit se má 3,4 miliardy korun.