Bývalý premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) navštívil v srpnu Čínu a jednal s představiteli tamní diplomacie a samosprávy. Ve čtvrtek to napsal server Neovlivní.cz, který Sobotkovu cestu dává do souvislosti s aktivitami čínské společnosti CEFC, jež má blízko k prezidentu Miloši Zemanovi a pro kterou podle serveru pracuje Sobotkův osobní přítel Radek Pokorný.

"Jako soukromník jsem byl v Pekingu privátně, ale jako bývalý premiér jsem cestu přirozeně koordinoval a konzultoval s českou ambasádou a navštívil jsem i některé české instituce," sdělil serveru bez dalších podrobností Sobotka.

Podle Neovlivní.cz bývalého premiéra přijal náměstek čínského ministra zahraničí Wang Čchao a čínská diplomacie následně uvedla, že jednali o projektu Nové hedvábné stezky. Sobotka jednal také s bývalým starostou Pekingu a nynějším představitelem Výzkumného střediska pro státní rozvoj Wang A-šunem. Podle střediska se jejich debata věnovala rozvoji digitálních technologií v Číně.

Podle serveru čínského ministerstva zahraničí náměstek ministra Wang Čchao v červenci přijal také kancléře Vratislava Mynáře. Jednali spolu o bilaterálních vztazích, uvedl server.

Související