Přebytek státního rozpočtu ke konci srpna klesl na 14,8 miliardy korun z červencových 16,6 miliardy korun. Loni v srpnu vykázal státní rozpočet přebytek 15,6 miliardy korun. Informovalo o tom v pondělí ministerstvo financí. Na celý letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 50 miliard korun.

Na meziročně horší výsledek hospodaření mají od dubna podle MF významný vliv dva faktory. Prvním z nich je částka 5,8 miliardy Kč, která byla loni v dubnu převedena z tzv. privatizačního účtu do příjmů rozpočtu na krytí deficitu systému důchodového pojištění. A dále je hospodaření státního rozpočtu výrazně ovlivněno dubnovým transferem 4,3 miliardy Kč na doplnění pojistných fondů EGAP. Bez těchto vlivů by výsledek rozpočtu byl podle MF lepší než loni ke konci srpna.

Po očištění o peníze z EU by rozpočet ke konci srpna skončil se schodkem 5,7 miliardy Kč, ve stejném období loni by byl schodek 3,1 miliardy korun.

"Hospodaření státního rozpočtu v srpnu odpovídalo situaci v loňském roce. Daří se velmi dobře vybírat daně, což primárně plyne z pokračujícího růstu české ekonomiky, a také se projevují opatření zavedená právě za účelem zlepšení vlastního výběru daní, jako je EET nebo kontrolní hlášení. Problematičtější je ovšem struktura výdajů, která stále klade důraz na běžné, neinvestiční výdaje, zatímco ty investiční jsou upozaděny," uvedl hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda.

Podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera hospodaření státu skončí letos v deficitu zhruba 15 miliard korun. "Celkové hospodaření veřejného sektoru však opět skončí v přebytku díky kladnému hospodaření a obcí a krajů, tak jak tomu bylo i minulý rok," uvedl.

Celkové příjmy státního rozpočtu ke konci srpna stouply meziročně o 73,4 miliardy na 900,6 miliardy korun. Celkové výdaje stouply o 74,3 miliardy na 885,8 miliardy korun. Daňové příjmy rozpočtu včetně pojistného na sociální zabezpečení stouply o 58,4 miliardy na zhruba 795 miliard korun.

Příjmy rozpočtu z daně z přidané hodnoty (DPH) meziročně stouply o 5,7 procenta na 177,6 miliardy korun. Inkaso spotřebních daní meziročně stouplo o 1,8 miliardy na 102,2 miliardy korun.

Největší objem výdajů rozpočtu je určený na sociální dávky. Ke konci srpna na ně stát vydal 370,1 miliardy korun, meziročně o 16,5 miliardy více. Celkově rozpočet letos počítá s výdaji na sociální dávky ve výši 557,9 miliardy korun.