Letiště Praha zaplatí architektovi Petru Frantovi celkem sto třicet čtyři tisíc korun. Česká správa letišť totiž v minulosti neoprávněně použila plány nového odbavovacího terminálu letiště Václava Havla, které Franta vytvořil se svým kolegou Michalem Brixem. Architekt požadoval odškodnění ve výši pěti milionů, o výrazném snížení částky ale v pondělí rozhodl Městský soud v Praze.

Celý spor se týká toho, že Franta a Brix vypracovali plány odbavovacího terminálu, které pak ale převzala architektonická kancelář Nikodem & Partner. Té správa letišť předala projekt bez svolení původních autorů a architekti, kteří plány převzali, se navíc pod podobu letiště sami podepsali. "Je nepochybné, že došlo k neoprávněnému užití díla bez souhlasu autora," řekla soudkyně Jaroslava Lobotková.

Spor trvá už skoro dvacet let a aktuálním rozhodnutím nejspíš nekončí. Petr Franta se pravděpodobně odvolá. "Je to směšné, skoro po dvaceti letech dostat takovou sumu," konstatoval. Podle něj vůbec není jasné, jak soudkyně k uvedené sumě dospěla.

"Je to pět procent z původně vypočítané odměny podle UNIKA," uvedla Lobotková při vyhlášení rozsudku. Na dotaz HN pak dodala, že jde o speciální propočet podle investičních nákladů dané stavby. A jeho základem je speciální sazebníkový řád architektů a projektantů, kde se započítává i náročnost stavby. Podle uvedeného sazebníku by přitom odměna za dílo, které stálo tři čtvrtě miliardy korun, měla být v desítkách milionů korun.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.