Přibližně 1100 krajanů převážně z Ukrajiny se přesunulo ze zahraničí do České republiky od roku 2015, v němž projekt přesídlení zahájilo ministerstvo vnitra. Jde o 500 rodin s českými kořeny, které předtím žily v zemích mimo EU.

V poslední době o návrat do vlasti usilují i krajané z Venezuely. Někteří už do Česka dorazili. Část přesídlených krajanů z různých zemí se ve středu sešlo v Červené nad Vltavou na Písecku. Právě v ubytovacím zařízení ministerstva vnitra v této obci byli repatriovaní občané ČR po svém příjezdu do republiky ubytováni.

"Krajanům se zde daří začít nový život a začlenili se do společnosti. A právě to je na tomto programu nejdůležitější," řekla ve středu v Červené nad Vltavou Pavla Novotná z ministerstva vnitra.

V průměru každý rok se v tomto programu přesunulo ze zahraničí do Česka přibližně 250 lidí, většina z dospělých zde nyní pracuje v dělnických profesích. Krajané se po aklimatizační době, kterou strávili v Červené nad Vltavou, přesunuli do různých míst republiky. Nejvíce jich zamířilo do Prahy, kde žije téměř 22 procent přesídlených Čechů z tohoto programu.

Na Ukrajině žije přibližně 10 000 krajanů. Program však poskytuje přesun občanům do České republiky i z jiných zemí. Jde například o zájemce z Ruska nebo Srbska. Podle Pavla Dymeše z oddělení přesídlování a integrace azylantů ministerstva vnitra se nejčastěji dotazují na možnost přesunu lidé žijící v zemích bývalého Sovětského svazu.

V poslední době se ale výrazně zvyšuje i zájem o návrat do vlasti krajanů z Venezuely. Kvůli hospodářské krizi z této jihoamerické země za čtyři roky uprchlo 2,3 milionu lidí. "V rámci tohoto programu pracujeme s circa 50 lidmi, kteří už jsou na území České republiky. Další krajané z Venezuely se ozývají," řekl Dymeš.

Související