Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek přichází s obnoveným návrhem zákona, který umožní kontrolu nad lobbisty. Lidé či firmy, kteří vyjednávají s politiky v zájmu byznysových skupin, by museli být registrováni v seznamu a dodržovat další pravidla vyjednávání. Za přestupky proti těmto pravidlům návrh počítá s pokutou až do výše 100 tisíc korun, v případě lobbistů bude také možné uložit správní trest zveřejnění přestupku nebo zákaz lobbistické činnosti až na dobu tří let.

Cílem návrhu je podle Kněžínka odlišení legitimního a přínosného lobbování v podobě předávání informací veřejným funkcionářům za účelem prosazení například změny zákona od zákulisního a tím pádem záměrně netransparentního lobbování, mnohdy za hranou zákona. V registru by měli být povinně uvedeni nejen lobbisté, ale i ti, na které jejich snahy míří.

"Jak lobbisté, tak lobbovaní budou mít povinnost sami do registru vkládat čtvrtletní zprávy, které budou obsahovat zákonem požadované údaje. Zprávy budou veřejně přístupné, což umožní snadnou kontrolu veřejnosti nad jejich obsahem," stojí v návrhu.

"V současné době nejsou pro lobbing v České republice nastavena žádná pravidla a jako takový je vnímán často velmi negativně," píše Kněžínek v předkládací zprávě.

Dohlížet na vše má Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.