Severoafrická Libye slouží už několik let jako přestupní stanice pro běžence z Afriky mířící do Evropy, zejména do Itálie. Celá čtvrtina z těch, které místní úřady zadržují v detenčních zařízeních v hlavním městě Tripolis, tento týden uprchla kvůli bojům mezi soupeřícími ozbrojenými skupinami.

Středisko opustilo asi 1900 lidí a úřady je přemístily do jiných center. Jde o běžence hlavně ze subsaharské Afriky, které bezpečnostní složky zadržely v přístavu, když se pokoušeli nalodit na cestu do Evropy, nebo o běžence zadržené libyjskou pobřežní stráží.

V chaosu, ve kterém se teď libyjská metropole nachází, se asi 400 migrantům podařilo utéci.

Ozbrojené jednotky jsou teď v zadržování migrantů mnohem aktivnější než dříve. Od loňského srpna do letošního července zachytily nebo zachránily 18 400 lidí, což je o 38 procent více než ve stejném období předchozího roku. Počet příchozích z Libye do Evropy se snížil o 82 procent na 30 800.

Mnoho běženců ze subsaharské Afriky se ale do Libye ani nedostane. Zemřou cestou nebo zůstávají v přeplněných zadržovacích táborech. Libye je pro Afričany něco jako brána do Evropy. Jenže pokud se na vysněný kontinent nedostanou, často končí ve spárech místních ozbrojených gangů. Ty zbídačené lidi unášejí a prodávají na dražbách jako moderní otroky pro tvrdou práci na místních farmách a stavbách.