Kůrovec sám nepřestane. Často se zastaví, až když mu dojde potrava. "Třeba s rozvojem genetického inženýrství a jiných nových metod budeme jednou schopni vypnout kůrovci nějaké geny," říká v rozhovoru pro HN profesor Miroslav Svoboda z České zemědělské univerzity.

Způsoby, jakými se lesy dokážou vyrovnat s kalamitami, studuje už roky. Během krátké doby se podle něj nepodaří najít účinnou metodu, jak s kůrovcem bojovat. Lidé by podle něj měli změnit pohled na českou krajinu - nevidět ji pouze jako zdroj peněz.

Odhady těžby dřeva napadeného kůrovcem jsou pro příští rok děsivé, mluví se o desítkách milionů kubíků dřeva. Překvapuje vás to?

Nepřekvapuje. Vývoj za poslední dva roky bohužel potvrdil to, co si vědecká komunita myslela už před deseti lety. A dokazují to i trendy z jiných částí Evropy. Bylo zřejmé, že dříve nebo později to přijde i k nám. Nikdo neposlouchal, ani ministerstvo zemědělství nebylo ochotno změnit legislativu a podpořit jiné způsoby hospodaření. Nikdo nebral v potaz slova vědců. Teď už je pozdě.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.