V minulých volebních kampaních byla v Praze hlavním tématem korupce, klientelismus politiků ODS nebo ČSSD či třeba doprava. Letos je to jednoznačně bydlení.

Za posledních osm let vzrostlo průměrné nájemné v hlavním městě o více než polovinu. Cena nového bytu vzrostla jen za poslední rok v průměru až o dvacet procent. Možnost zajistit si bydlení v Praze se pro střední třídu stalo během posledního volebního období těžko splnitelným snem.

Jedním z faktorů, které ženou ceny za nájmy nebo vlastní byty rychle nahoru, je prudké šíření služeb typu Airbnb. Služeb, které umožňují vlastníkům bytů poskytovat v podstatě hotelové služby turistům. Za devět let, po která v Praze firma Airbnb působí, se v počtu ubytovaných turistů dostala na úroveň standardních hotelů. Loni v hlavním městě ubytovala milion lidí. O 52 procent víc než v roce 2016. Stát i město na tento nový druh podnikání reagují zatím jen pomalu. Teprve začínají řešit masivní úniky na daních a místních poplatcích a také výraznou změnu rázu některých čtvrtí, kde turisté, noční zábava nebo zvýšené množství odpadu pomalu vytlačují starousedlíky.

A právě Airbnb a podobným firmám je věnován první díl Primátorského dotazníku Hospodářských novin. Kandidáti hlavních stran na post pražského primátora odpovídají na otázku: Jste pro regulaci služeb typu Airbnb? Pokud ano, jak by měla vypadat?

Jan Čižinský (Praha sobě):

Ctíme soukromé vlastnictví a nebudeme majitelům bytů zakazovat jejich pronajímání. Na rozdíl od řady jiných zemí však u nás nefunguje dostatečná ohleduplnost vůči sousedům. Když si budete chtít přes Airbnb pronajmout byt třeba v Helsinkách, majitel si vás pořádně proklepne, a pokud bude mít podezření, že jedete na „mejdan“, byt vám nepronajme. A pokud ano, na místě vám důrazně poví, jaká pravidla vůči sousedům musíte dodržovat.

Také u nás musíme trvat na pravidlech slušného chování – městská policie nesmí takové případy bagatelizovat, musí okamžitě zasahovat a následně budeme trvat na postihu majitelů bytů. Pronajímatelé se musí naučit žít se svými sousedy v souladu.

S Airbnb vyjednáme také odvody daní a ubytovacích poplatků – ve světě je to běžné a nechápu, proč to ještě magistrát neudělal. Zřídíme mobilní měřicí jednotku hluku, která bude kontrolovat nejen dodržování nočního klidu, ale i třeba hlučnost staveb. V současné době v Praze žádné takové zařízení neexistuje a hluk podle toho vypadá.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu svým přátelům
  • Přístup do on-line archivu od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek?
Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.