V Plzni-Karlově hoří ubytovna dělníků, kteří většinou pracují v nedaleké zóně Borská pole. Hasiči vyhlásili třetí, nejvyšší stupeň poplachu. Mluvčí záchranářů Martin Brejcha novinářům na místě řekl, že záchranná služba na místě ošetřila 12 lidí, 11 z nich převezla do nemocnic. Integrované záchranné složky evakuovaly z budovy 130 osob. Hasiči dostali oheň pod kontrolu po více než dvou hodinách v 10:27, zásah ale ještě hodiny potrvá. Hasiči v objektu nenašli žádné tělo. 

"Spektrum zranění je od lehčích, jako je otrava zplodinami, po vážná zranění. Někteří se nadýchali kouře, někteří měli poraněné dolní končetiny, jedno bylo zranění pánve," řekl Brejcha. Záchranáři na místo vyslali několik posádek i speciály pro mimořádné události. Při náročném zásahu museli ošetřit i dva hasiče, jeden už je zpátky v práci, druhého odvezli do nemocnice kvůli vyčerpání a přehřátí.

"Zasahuje deset jednotek včetně drážních hasičů (přes 40 požárníků)," uvedl Poncar. "Borská ulice je uzavřená kvůli hladkému průjezdu vozidel záchranářů a zajištění bezpečnosti obyvatel," uvedla. V okolí ulice se tvoří zácpy.

Dvoupodlažní montovaná budova v Borské ulici vzplála před osmou hodinou ranní vysokým plamenem. "Celé první patro je zasažené ohněm v celé délce, střecha se propadá," uvedla Poncar. Hustý černý kouř z hořící budovy je vidět i ze vzdálených míst Plzně. "Je to obrovský požár," zhodnotil to jeden z místních. Na místě létá policejní vrtulník.

Celé horní patro ubytovny už prý lehlo popelem. V přízemí budovy ale stále hoří a ze stavby neustále stoupá hustý černý kouř. Na místě zasahují desítky hasičů v ochranných maskách.

V ubytovně žili především rumunští a ukrajinští dělníci. Na místě jeden z nich řekl, že požár prý vznikl v přední části budovy, kde si prý některý z ubytovaných vařil jídlo a usnul u toho. Oficiální příčina požáru, ani způsobená škoda ale nejsou známy.

Na místě jsou podle mluvčí města Evy Barborkové všechny složky integrovaného záchranného systému, zástupci města - odboru bezpečnosti, prevence kriminality a krizového řízení i primátor Martin Zrzavecký.

"Lidé, kteří jsou v pořádku, nezranění a museli opustit ubytovnu, převezeme do našeho zařízení na Roudné, poskytneme jim tam náhradní ubytování," řekl Zrzavecký. 

Podle vedoucího odboru bezpečnosti Aleše Průši doporučuje magistrát lidem žijícím v okolí, aby nevětrali. "Vítr nyní fouká rychlostí osm kilometrů za hodinu západním směrem, zápach a dým se budou pravděpodobně rozšiřovat na Jižní předměstí a zřejmě i Východní předměstí, možná i nad vnitřní město," uvedl Jiří Jakoubek z odboru bezpečnosti. Dopravní podnik města i další dopravci kvůli požáru odklonili linky.

 

Související