Vláda bude zřejmě smět využívat peníze z takzvaného Fondu privatizace ve státním rozpočtu, a to bez určení konkrétního účelu. Novelu zákona o zrušení někdejšího Fondu národního majetku, která to má umožnit, dnes schválila sněmovna. Musí ji ještě projednat Senát a podepsat prezident. Předloha dnes odolala návrhu na zamítnutí, který vznesla ODS. Část opozice návrh podrobila kritice a obviňovala vládu ze špatného hospodaření.

Fond národního majetku skončil s 1. lednem 2006 a zůstaly po něm takzvané zvláštní účty privatizace a na nich peníze za zprivatizovaný majetek a z dividend ze zprivatizovaných podniků. Každý rok do něj navíc natečou další miliardy z dividend privatizovaných podniků, přičemž 80 procent z toho jsou dividendy společnosti ČEZ.

Podle poslance Mikoláše Ferjenčíka (Piráti) je vládní novela kočkopes. "Návrh říká, že peníze mají být teoreticky použity na sanaci ekologických škod, ale když vláda bude chtít, může je použít na cokoliv jiného."

Jan Skopeček (ODS) považuje vládní návrh za neodpovědný. "Vláda chce v době silného ekonomického růstu sáhnout na prostředky z dividend státních podniků, které byly určeny na mimořádné situace. Rozuměl bych tomu v době ekonomického poklesu nebo kdyby je chtěl stát použít v případě nečekaných událostí jako jsou povodně. Takto se ale peníze do rozpočtu rozpustí bez jakýchkoliv podmínek," řekl Skopeček.

Fond privatizace jsou fakticky zvláštní účty, na kterých jsou peníze převedené v roce 2006 ze zrušeného Fondu národního majetku na ministerstvo financí. Zároveň na účty plynou peníze z privatizace a dividendy například od společností ČEZ nebo Český Aeroholding. Ve fondu bylo ke konci loňského roku 21,96 miliardy korun.

Podle dřívějšího vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) by tyto peníze měly sloužit k plánovanému zvýšení důchodů od příštího roku. Příslušnou důchodovou novelu už parlament schválil a podepsal ji prezident. V prvním čtení ve sněmovně ale Babiš řekl, že tyto peníze na důchody přidělené nejsou. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) již dříve ve sněmovně uvedla, že jde o to, aby peníze nezůstaly ležet nečinně na účtu, ale aby je mohla vláda využít na investiční nebo sociální potřeby podle stavu hospodářství. Vláda v důvodové zprávě uvádí, že na zvláštních účtech privatizace zůstanou pouze peníze nutné k financování předpokládaných výdajů privatizačního charakteru.

Předloha se dnes stejně jako při předchozích projednáváních stala terčem kritiky části opozice. "Tahle vláda vládne způsobem po nás potopa, to je plundrování zdrojů České republiky," řekl Jan Farský (STAN). Jeho stranická kolegyně Věra Kovářova dodala, že vláda na rozdíl od obcí a měst nemyslí na budoucnost.

Jan Skopeček (ODS) označil vládní návrh za nezodpovědný nápad. Kritizoval fakt, že peníze bude možné rozpustit v rozpočtu bez dalších podmínek. "Zachraňme tyto peníze do budoucna a neschvalme tuto novelu," vyzýval. Peníze by se podle něj daly využít v budoucnu například na důchodovou reformu.

Ministryně financí se proti kritice ohradila s tím, že jde o nepravdy. Zdůraznila, že veřejné finance jsou zdravé a jejich přebytek je třetí nejvyšší v EU. V reakci na Skopečkovu výtku týkající se důchodů odpověděla, že pokud stát vyplatí na důchodech méně, než vybere na příjmech, vytvoří vláda odpovídající rezervu. Tato situace podle ní nastane za letošní rok a vláda s ní počítá i pro rok příští. Schillerová také na dotaz Mikuláše Ferjenčíka (piráti) odmítla, že by vláda účelově zapojovala peníze do rozpočtu a manipulovala s výsledkem hospodaření státu. Poukázala na to, že sněmovna bude schvalovat státní rozpočet na příští rok, kde bude podle ní vše jasně popsané.

Související