Nejvyšší ústavní činitelé se ve středu odpoledne shodli, že stále trvají důvody, kvůli kterým byly zavedeny protiruské sankce. Na Pražském hradě jednali i o dalších tématech české zahraniční politiky.

Ve společném prohlášení, které zveřejnil Hrad, vyzvali premiér, prezident, šéf sněmovny a ministři zahraničí a obrany k naplnění mírových dohod z Minsku všemi zúčastněnými stranami.

Politici se současně shodli na tom, že by bylo užitečné, kdyby téma sankcí proti Rusku probrala komplexně Evropská rada. "Včetně zhodnocení ekonomické i politické účinnosti sankcí v návaznosti na proceduru jejich prodlužování. Česká republika přitom samozřejmě bude výsledky této diskuse respektovat," stojí v prohlášení.

Na schůzce, kterou svolal prezident Miloš Zeman, chyběl zástupce Senátu. Předseda horní komory Parlamentu Milan Štěch (ČSSD) je na zahraniční cestě, Hrad odmítl účast místopředsedkyně Miluše Horské (za KDU-ČSL), která měla Štěcha zastoupit.

Za Zemanem na Hrad dorazili premiér Andrej Babiš, předseda sněmovny Radek Vondráček (oba ANO), ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) a ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). V podobném formátu, ovšem za účasti předsedy Senátu, se schůzky konaly i v minulých letech za vlády premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), poslední setkání se uskutečnilo téměř před rokem a půl.

Politici se na schůzce také shodli na tom, že Česko musí nadále odmítat migrační kvóty. "ČR bude nadále prosazovat takovou změnu pravidel Společného evropského azylového systému, která zamezí zneužívání azylových pravidel pro nelegální vstup do Evropy a umožní systém zachovat pro ty, kteří ochranu opravdu potřebují," uvedli premiér, prezident, šéf Poslanecké sněmovny a ministři zahraničí a obrany v prohlášení.

Přítomní ústavní činitelé se tak shodli na záměru přemístit ambasádu v Izraeli do Jeruzaléma. Otevření Českého domu v Jeruzalémě bude prvním krokem v záměru přemístit české velvyslanectví v Izraeli do Jeruzaléma. Přesun ambasády z Tel Avivu prosazuje především prezident Miloš Zeman.

Na jednání politici probrali také cestu prezidenta v listopadu do Izraele.

Zeman na začátku schůzky uvítal všechny její účastníky za přítomnosti novinářů a omluvil Štěchovu nepřítomnost. "Chtěl sem poslat zástupce, ale to bychom tady za chvíli měli druhou ligu," prohlásil Zeman. Štěch se z účasti omluvil. Předseda Senátu minulý týden řekl, že nabízel, že se vrátí dříve a jednání se bude moct uskutečnit od 17:00. Zástupci Hradu mu podle něj nevyšli vstříc.

Zeman před schůzkou řekl, že s představiteli vlády a sněmovny chce mluvit o evropských sankcích proti Rusku, o migraci, vztazích s Izraelem a nebezpečí spojeném s obchodními válkami. Budou se zabývat také koordinací svých zahraničních cest. Výsledkem setkání by mělo být společné prohlášení o projednaných tématech.

Na druhém nádvoří Pražského hradu čekaly na příjezd účastníků asi dvě desítky lidí s transparenty. Protest svolali kvůli nesouhlasu se zahraniční politikou prezidenta, který podle nich směřuje Česko k vystoupení z NATO a Evropské unie.