Podnikatel Michal Rybář nemá nárok na odškodné za to, že mu stát před více než dvaceti lety bez náhrady vzal několikahektarový pozemek, který si několik let předtím koupil a zaplatil. Soud, u kterého v úterý 75letý muž požadoval odškodné, sice připustil, že stát pochybil a poškodil jej, nárok na odškodné ale přesto nepřiznal.

"Je nepochybné, že se stala nespravedlnost. Bylo zde zároveň neoddiskutovatelné pochybení státu," uvedl soudce Krajského soudu v Praze Filip Havrda. Podle něj však není příčinná souvislost mezi tím, že přišel o pozemek, a problémy, které Michalu Rybářovi následně vznikly včetně více než stomilionové škody.

"Za třiadvacet let své praxe jsem se nesetkal s tím, aby soud řekl, že je to absolutně nespravedlivé rozhodnutí a na druhou stranu, že je právně v pořádku. To je prostě protimluv. Věc je buď kulatá, nebo hranatá, ale nemůže být obojí najednou," kroutí nad verdiktem hlavou Rybářův advokát Václav Vlk.

Celý příběh začal v roce 1992, kdy stát vydal v restituci sedmihektarový pozemek bývalé cihelny v Nehvizdkách u Prahy. Ten v roce 1995 odkoupil Michal Rybář, který zde chtěl postavit novou továrnu na plastové trubky – dosavadní provozovna mu byla malá.

Rybář se v minulosti živil jako instalatér a na svém kontě má desítku patentů a průmyslových vzorů. Setkal se s nimi prakticky každý, kdo má doma šedé novodurové trubky. Právě on je začal jako jeden z prvních ještě v Československé socialistické republice vyrábět a používat i díky svému patentu, jak je na sebe napojovat.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.