Zvláště v posledním desetiletí je lidstvo svědkem skokového rozvinutí umělé inteligence. Chytré systémy dovedou samy analyzovat ohromné množství dat, vést s lidmi konverzaci, ovládat většinu operací na výrobní lince nebo řídit auta či drony. Tím lidem značně usnadňují život. Rozvoj takových technologií s sebou ale přináší i mnohá rizika. Podle letošní studie poradenské společnosti PwC například kvůli postupující automatizaci výroby mohou stroje do roku 2035 nahradit až 30 procent lidských pracovníků v rozvinutých zemích, jako je Česko.

"To ale nemusí být problém jen bohatých průmyslových států. Postihnout to může i rozvojové země, do kterých dnes západní investoři vkládají peníze kvůli tamní levné práci. Taková výhoda rázem zmizí, pokud lidi ve výrobě nahradí levnější roboti," upozorňuje Irakli Beridze, šéf Centra pro umělou inteligenci a robotiku při OSN. Gruzínský zástupce mezinárodního společenství nedávno zavítal do Prahy, kde promluvil na konferenci o umělé inteligence Human-Level AI. Při této příležitosti poskytl HN rozhovor.  

Zmíněné centrum, v jehož čele Beridze působí, je součástí institutu OSN pro výzkum spravedlnosti a kriminality a vzniklo teprve před rokem. "Donedávna se umělou inteligencí a jejími dopady zabývala jen úzká skupina vědců. Nyní ale toto téma řeší celý svět, protože jsou důsledky technologických změn již patrné. Naší prací je upozorňovat na hrozby a příležitosti, které inovace spojené s umělou inteligencí a robotikou přinášejí," vysvětluje představitel Spojených národů.

Podle něj je hlavní riziko budoucího technologického vývoje zřejmé: jde o možný masivní nárůst nezaměstnanosti. "Pokud v továrnách převládne automatizovaná výroba a my na to nestihneme včas zareagovat, nebude důsledkem jen nárůst nezaměstnanosti. Následné fenomény mohou být mnohem závažnější, ať už jde o nárůst kriminality, rozpad společenských struktur nebo posílení migrace," míní Beridze.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Jaké jsou tři možné cesty k omezení budoucího rizika nezaměstnanosti, které vyplývá ze stále větší automatizace a robotizace výroby?
  • Jak velká jsou bezpečnostní rizika spojená s rozvojem inteligentních strojů?
  • Jakým způsobem může naopak umělá inteligence přispět k potírání podvýživy nebo boji se zločinem?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se