Ministerstvo zdravotnictví neví, za jaké ceny nakupují léky státem řízené nemocnice. Nákupy v objemu miliard korun ročně jsou totiž tajné. Stává se, že farmaceutické firmy dodávají stejné léky do jedné nemocnice za dvojnásobnou cenu než do jiné. Ministerstvo proto nařídilo nemocnicím ceny léků zveřejňovat.

Farmaceutické firmy však reagují hrozbou, že přestanou léky do nemocnic dodávat nebo že je zdraží. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) v rozhovoru pro HN přiznává, že ho rázná reakce farmaceutického průmyslu zaskočila. "Náš cíl je stále zachování transparentnosti, zároveň nechceme poškodit některé nemocnice tím, že by se nedostaly k určitému léku nebo lék podražil," říká Vojtěch s tím, že se bude snažit s firmami najít nějaký kompromis.

Farmaceutické firmy jsou aktuálně poměrně "naštvané" a nelíbí se jim nařízení, že mají nemocnice zveřejňovat jednotkové ceny léků. Máte o tomto problému informace? Vstoupil jste do jednání s firmami?

Informace mám a začal jsem s nimi jednat. Z mého pohledu to jsou přehnané reakce, firmy mají nějaký svůj pohled, já mám také svůj pohled a podporuji transparentnost.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.