Přes dvacet let rozprodával pražský magistrát a jednotlivé radnice tisíce svých obecních bytů. Nyní se je snaží za vyšších nákladů znovu stavět.

Z ekonomického pohledu to nedává smysl, hlavní město se ale v posledních letech dostalo do bytové krize a obnova fondu městem vlastněných bytů se zdá jako jedno z řešení. Navrhuje ho hned několik lídrů pro komunální volby v Praze. Fakt, že na vlastní nebo nájemní bydlení tu už nedosáhne podstatná část střední třídy, se totiž letos stal hlavním volebním tématem.

Skutečné rozměry bytové krize v Praze lze dobře vyjádřit pomocí dat: nové bytové domy se v Praze v posledních volebních obdobích téměř nestavěly. Podle Českého statistického úřadu zahájily stavební firmy letos do konce července v Praze stavbu 1161 bytů v bytových domech. V porovnání s rokem 2008 to bylo o 70 procent méně.

Nedostatek bytů prudce zdvihl jejich ceny. Nové byty v první polovině letošního roku meziročně zdražily o 24 procent. Metr čtvereční dnes v Praze vyjde na 94 000 korun. Za poslední tři roky zdražily nové byty v hlavním městě zhruba o 70 procent. A velmi podobně rostou i ceny starších bytů.

Podle letošní analýzy firem Central Group a KPMG potřebuje průměrný Pražan všechny své příjmy za 12,1 roku, aby si mohl koupit byt. Obyvatel Kolína nad Rýnem by ho pořídil za 5,9 roku, obyvatel Budapešti 9,7 roku a Bratislavan za 9,6 roku.

Výprodej bytů v Praze

Dva roky stará analýza společnosti KPMG uvádí, že v roce 1991 vlastnilo město Praha 194 tisíce bytů. V polovině roku 2016 jich měla už jen 35 tisíc. Pravicové vlády města v čele s ODS původní bytový fond záměrně rozprodávaly s cílem zbavit se starosti se správou nemovitostí a přinést do obecních pokladen další příjmy. Jednotlivé radnice zachovávaly pouze malé procento bytů pro sociálně nebo zdravotně znevýhodněné občany.

Obnova fondu obecních bytů by podle mnohých odborníků i politiků mohla pomoci. Například ve Vídni se systém obecního nájemního bydlení i pro střední třídu cíleně buduje už sto let. V celém bytovém fondu hlavního města Rakouska tvoří zhruba čtvrtinu. V Praze je to asi pět procent.

HN proto oslovily pražský magistrát i jednotlivé radnice s dotazem na počet bytů, které si zatím drží ve svém vlastnictví. Z ankety vyplývá, že městské části 1 až 10 a magistrát dnes společně drží zhruba 25 tisíc bytů. Stovky z nich jsou přitom volné a nevyužité, tisíce potřebují opravit. Zároveň se ukázalo, že radnice v posledních letech buď přibrzdily nebo zcela zastavily privatizaci svých bytů. Některé dokonce potvrzují, že se chystají investovat do stavby nových.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.