Více než sto čtyřicet milionů zaplatila radnice Prahy 7 v letech 2006 až 2014, kdy ji řídil starosta Marek Ječmének (ODS), za IT služby úzké skupině provázaných lidí a firem. Vedoucím odboru IT byl v té době Radomír Botek a většina z těchto peněz skončila u jeho tchána Jana Hirsche či v jeho nejbližším okolí. Nebo také u známých samotného Botka.

Zjistilo to nové vedení, když si po svém nástupu udělalo audit a prošlo tisíce faktur a příslušné smlouvy.

"Objevili jsme systém, který více než deset let unikal jakékoliv kontrole a auditu," uvádí současný místostarosta Prahy 7 Pavel Vyhnánek, který na radnici přišel koncem roku 2014, kdy zde volby vyhrálo hnutí Praha 7 sobě Jana Čižinského.

Na podezřelé přidělování zakázek, na jehož zmapování HN pracovaly, ve čtvrtek na sociální síti upozornil sám Vyhnánek. Vzhledem k rozsahu případu a detailnímu seznámení se s dokumenty o zakázkách se redakce rozhodla text zveřejnit bez ohledu na blížící se volby, ač si je vědoma, že hnutí Praha 7 sobě případu využívá k získání politických bodů.

IT zakázky na Praze 7

BHP Czech

založili v listopadu 2005 Jan Hirsch a Jaroslav Pavlíček, již v lednu 2006 firma získala první zakázku od radnice Prahy 7. Celkem vyinkasovala 20 milionů korun. Neměla žádného zaměstnance, hned poté, co jí Praha 7 vypověděla smlouvy, zanikla.

Jaroslav Pavlíček

Jako fyzická osoba bez zaměstnanců dostal zaplaceno 41 milionů korun.

Jan Hirsch

Jako fyzická osoba bez zaměstnanců dostal zakázky za 17,6 milionu korun.

Grape Services

Praha 7 této společnosti zaplatila 46 milionů korun.

Biteo

Od Prahy 7 vyinkasovala 18 milionů korun. Jejím majitelem je Martin Trtúšek, který byl i zaměstnancem Grape Services.

Radnice podala už v dubnu 2015 trestní oznámení. To policie stále prověřuje a nechce k vyšetřování nic říct. Případ dozoruje státní zástupce Luděk Litera, který podle svých slov nemůže o detailech informovat. "Je to stále v přípravném řízení, které je neveřejné," uvedl s tím, že případ je velmi složitý a rozsáhlý, protože jde o desítky zakázek a řadu lidí, kterým uvedené zakázky prošly rukama. A naznačil, že je obtížné najít konkrétního viníka.

"Zjistěte si, kolik to projednávalo odborů a účastnilo se na tom lidí," uvedl s tím, že navíc bylo potřeba zpracovat znalecké posudky.

Botek byl sice již odsouzen, ovšem za úplnou drobnost, zpronevěru tří telefonů za třiadvacet tisíc korun. Naopak podezřelé více než stomilionové zakázky policie bezvýsledně vyšetřuje už takřka čtyři roky.

Paradox obou případů vynikne o to víc, že kauzu mobilů za třiadvacet tisíc korun navíc řešily desítky lidí včetně zásahové jednotky (viz box níže). Tento mnohonásobně větší případ má na starosti jediná vyšetřovatelka.

37 milionů pro tchána

Sám Hirsch dostal přes 17 milionů korun a firma BHP Czech, kterou spoluvlastnil, pak dalších více než 20 milionů. Druhý podílník BHP Czech Jaroslav Pavlíček pak městské části vyfakturoval nejméně 40 milionů.

Další firmou, jež získávala zakázky od Botkova oddělení, byla společnost Grape Services. Ta za ně vyinkasovala 45 milionů korun.

Pátým, kdo podezřele získával zakázky, byla firma Biteo s 18 miliony. Tam sice vazba na Botka není přímá, ale její majitel Martin Trtúšek byl nějakou dobu zaměstnancem Grape Services. A zřejmě jediným - Grape Services totiž například v roce 2012 vykázal náklady na zaměstnance 190 tisíc korun a o rok později 240 tisíc. "Dokonce jménem Grape Services jednal s úřadem," říká Vyhnánek.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak fungoval systém zadávání zakázek?
  • Nové vedení radnice podalo na své předchůdce i další trestní oznámení. Kvůli čemu?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se