Kandidaturu Petra Štěpánka do takzvané velké vysílací rady (RRTV) podle informací z jednání poslaneckého klubu vládního hnutí ANO odmítla podpořit velká část poslanců, proti se postavil i premiér a předseda ANO Andrej Babiš. Ke stažení kontroverzní nominace vyzvali hnutí ANO lidovci, s nominací nesouhlasí ani další opoziční strany, proti se vyslovili také zástupci vládní ČSSD. Štěpánek už o kandidaturu podle zdrojů ČTK nemá zájem.

Radu pro rozhlasové a televizní vysílání tvoří 13 členů, které na návrh sněmovny jmenuje a odvolává premiér. Nyní se bude v RRTV obsazovat místo po Miladě Richterové, které končí šestiletý mandát začátkem října. Dolní komora by měla nového člena volit na současné schůzi.

Podle usnesení sněmovní volební komise na post kandidují také právnička Olga Ulrichová za piráty a bývalý náměstek ministra kultury Patrik Košický za KDU-ČSL.

Nominaci Štěpánka už dříve kritizovali zástupci šestice iniciativ a profesních svazů. KDU-ČSL v úterý dopoledne vyzvala ANO, aby Štěpánkovu nominaci stáhlo. Podle předsedy sněmovního klubu KDU-ČSL Jana Bartoška chtělo nominací ANO destabilizovat radu a ovládnout média, zejména převzít kontrolu nad veřejnoprávními Českou televizí (ČT) a Českým rozhlasem (ČRo). Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil před zahájením schůze vyzval ostatní strany, aby umožnily veřejné hlasování.

Podle šéfa sněmovního klubu hnutí STAN Jana Farského vzbudila nominace Štěpánka výrazné emoce, a to oprávněně. "Je pro mne něco úplně nepochopitelného, jak vládní strana si může dovolit nominovat člověka, který chce podminovat Kavčí hory. Co bude jeho přidanou hodnotou v RRTV?" zeptal se řečnicky s odkazem na dřívější Štěpánkova vyjádření. Proti Štěpánkovi se postavila i koaliční sociální demokracie. "Pro nás je to nedůvěryhodná osoba, osoba, která by v RRTV nebyla na správném místě," konstatoval předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka.

Nesouhlas s nominací Štěpánka přišly v pondělí večer do blízkosti sněmovny vyjádřit zhruba dvě stovky demonstrantů. Vyzvali poslance, aby vybrali jiného kandidáta a aby jejich hlasování bylo veřejné.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání mimo jiné uděluje, mění a odnímá licence k provozování vysílání, dohlíží na pluralitu programové nabídky a informací a dbá na obsahovou nezávislost vysílání. Sleduje obsah rozhlasového a televizního vysílání, za porušení vysílacích zákonů ukládá sankce.

Související