Vypadají legračně. Stojí vzpřímeně a podivně nehnutě, a přitom kličkují pražskými ulicemi rychlostí kolem dvaceti kilometrů v hodině. Ano, řeč je o těch, kteří poslední dva týdny přicházejí (anebo nepřicházejí) na chuť elektrickým koloběžkám v širším centru Prahy. Vyzkoušel jsem je také.

Koloběžky do Prahy přivezla americká firma Lime. Metropole Česka je sedmým evropským městem, kde se zkouší prosadit. Princip je stejný jako u všech podobných služeb, které už dnes v Praze nabízejí například půjčování kol nebo aut. Koncem září tedy přišly na řadu i elektrické koloběžky.

Stáhnete si aplikaci do telefonu, vložíte nějaké peníze a můžete vyrazit. Všechny koloběžky mají GPS sledování, takže na mapě zjistíte, kde najdete nejbližší volnou. A nabitou, to je důležité. V ulicích jich je určitě minimálně přes stovku, takže pravděpodobnost, že nějaká bude nablízku, je značná. Uvidíme, jak se to bude dařit, až se služba stane populárnější.

"Odemknutí" je snadné, do aplikace načtete prostřednictvím mobilu QR kód, který vidíte na řídítkách. Trvá to pár vteřin. Ozve se krátká uvítací "fanfára". A pak se jen jednou nohou postavíte na koloběžku, druhou se odrazíte a na řídítkách zmáčknete "plyn". Může se jet.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.