Pokud poměříme počet získaných zastupitelů, a jejich zisk je v komunálních volbách hlavním cílem, vítězem není ODS ani ANO, ale s obrovským náskokem nezávislí kandidáti. Po celém Česku se jim podařilo získat téměř 35 tisíc mandátů obecního zastupitele. Skoro o dva tisíce víc než před čtyřmi lety.

K nim je možné ještě připočíst úspěšné kandidáty za STAN a další starostenská sdružení, kterých jsou další skoro čtyři tisíce.

Výsledek nezávislých kandidátů a jejich lokálních sdružení je zhruba patnáctkrát vyšší než u dalších stran v pořadí. Je to dáno tím, že nezávislí pravidelně vyhrávají ve stovkách malých vesnic a obcí, kde jsou populární, a také tím, že mnohé velké strany nenasazují své kandidátky zdaleka všude.

Z velkých politických stran byli letos opět nejúspěšnější lidovci. Právě oni jsou po nezávislých tradičně oblíbení na venkově, především na moravském. KDU-ČSL nicméně oproti minulým komunálním volbám dost ztratila. V roce 2014 získala 3795 zastupitelů, letos o 564 méně.

Za lidovci skončilo parlamentní hnutí STAN. Polepšilo si téměř o 500 mandátů. 

Následuje ODS, která vyhrávala především ve větších městech. Díky jejímu vítězství v Praze se může na první pohled zdát, že výrazně posílila, ale občanští demokraté prakticky jen zopakovali svůj výsledek z roku 2014. Získali jen o 69 mandátů víc.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.