I když souboj o to, kdo bude primátorem Kladna, probíhá mezi nynějším primátorem Milanem Volfem (Volba pro Kladno) a jeho předchůdcem Danem Jiránkem (ODS), důležitou roli v něm hraje politický nováček Tomáš Kutil. Čtyřiatřicetiletý skaut se léta věnoval podnikání v rodinné firmě, letos ale vedl do voleb sdružení Kladeňáci. To skončilo překvapivě třetí, a mohlo tak rozhodnout o tom, jestli Kladnu povládne Volf, nebo Jiránek. Kutil se rozhodl se svým sdružením pro koalici s ODS, hnutím ANO a SPD, což vyvolalo vlnu kritiky vzhledem k tomu, že SPD je označovaná za extremistickou stranu.

Proč právě s SPD, nezvažovali jste koalici s nynějším primátorem Volfem?

Vnímáme, že SPD je kontroverzní strana, s jejím celostátním programem nesouhlasíme. Jenže kdybychom se s ní nedomluvili my, vznikla by koalice Volba pro Kladno primátora Volfa společně s KSČM a SPD. Něco takového bylo pro nás bytostně nepřijatelné. Jen by pokračovaly praktiky současného vedení, které řídí město netransparentně a často proti vůli občanů.

Ve volbách ale získal primátor nejvíce hlasů

Chodil jsem na zastupitelstvo rok a viděl jsem, jak špatně město řídí. On je ale mediálně velmi zdatný. Svá rozhodnutí dokáže prodávat jako správná. Řekne, že reguluje hazard, a přitom tady vloni vznikla další dvě kasina, a to ve velkých centrech, kam chodí plno dětí. Ovšem on to popisuje jako regulaci hazardu a lidé jsou nadšení. A nejde zdaleka jen o hazard, ale třeba také o obchod s chudobou.

Jenže stačí to na to, abyste brali do koalice SPD?

Naprosto chápu výhrady k tomu, jak se SPD chová na celostátní úrovni. Ale my řešíme komunální úroveň, když se podíváte do programu SPD v Kladně, mají v něm body, které se týkají například opravy silnic, městských bytů, bezpečnosti a podobně. Takže z celostátního programu SPD naše kladenská koalice rozhodně nečerpá.

Ovšem i v Kladně můžete narazit na věci, které se týkají kontroverzních věcí v programu SPD.

O tom jsme se bavili i se zástupci SPD hned na prvním sezení. Řekli jsme, co jsou pro nás zásadní věci, a chtěli jsme znát názor zastupitelů SPD. Domluvili jsme se, že v roli zastupitelů nebudeme zatahovat do komunální politiky jakákoliv celostátní témata všech zúčastněných stran.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
reklama
Sedmička HN

Život se vrací do normálu a my vám chceme pomoct, aby to byl návrat co nejpříjemnější. Proto tu je newsletter Sedmička HN. Sedm zajímavých tipů pro čtení a několik nápadů pro volný čas, každý pracovní den v sedm ráno přímo do vaší mailové schránky! Sedmičku si můžete objednat zde.

Víte, že...
  • můžete hodnotit každý článek? Zaujal vás? Nebo byste mu něco vytknuli? Byl krátký, nebo nepřinášel nic nového? Na konci každého článku najdete hodnotící tlačítka.
  • souhrn zajímavých komentářů, technologických zpráv nebo investičních informací naleznete v našich newsletterech, které pro vás připravují editoři a vedoucí rubrik?
reklama
Související
Ještě si přečtěte
reklama