Členy věřitelského výrobu textilní společnosti Veba Broumov ve čtvrtek věřitelé na schůzi na Krajském soudu v Hradci Králové zvolili Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ), Technické služby Police nad Metují a společnost BV EXPO z Troubska. Technické služby a BVV EXPO již byly členy prozatímního věřitelského výboru jmenovaného soudem letos v červenci. Banku Raiffeisenbank, která po Vebě žádá 275 milionů korun, věřitelé do výboru nezvolili. V prozatímním výboru banka byla.

Členové výboru vůči Vebě uplatňují pohledávky za 30 milionů korun, z toho nejvyšších 28,6 milionu korun Veba dluží ČSSZ. V insolvenčním řízení Veby přihlásilo pohledávky za celkem 848 milionů korun 291 subjektů.

O volbě členů věřitelského výboru rozhodly významnou měrou hlasy společností Ojgar a Samarinda ze skupiny firem okolo podnikatele Otakara Moťky, který by měl do Veby v rámci už povolené reorganizace vstoupit jako strategický investor. Firmy Ojgar a Samarinda drží za Vebou pohledávky v celkové výši 410 milionů korun. Z většiny jde o pohledávky postoupené od ČSOB, Komerční banky, Citibank a UniCredit Bank.

Raiffeisenbank se u soudu snažila prosadit, aby soud zbavil společnosti Ojgar a Samarinda hlasovacích práv. Odůvodňovala to jejich zapojením do údajného koncernu Otakara Moťky. Argumentovala, že firmy z koncernu řízeného Moťkou mohou insolvenční řízení "zcela ovládnout ve svůj prospěch bez ohledu na zájmy všech věřitelů". "Nelze připustit situaci, kdy ve věřitelském výboru bude disponovat většinou hlasů skupina investora," řekl zástupce banky Pavel Plaček.

Moťka názor Raiffeisenbank před soudem odmítl. Uvedl, že banka v dosavadním řízení vystupuje destruktivně. Řekl, že kdyby jím řízená společnost Veba Bazin Riche (dříve DST Trutnov) nezačala Vebě finančně pomáhat, její výroba by již stála a zaměstnanci Veby by byli doma bez mzdy. Vyzval Raiffeisenbank k poskytnutí úvěru Vebě a zapojení do její záchrany.

Ve vyjádření pro ČTK Moťka označil za důležité, že žádný z členů věřitelského výboru nemá nic společného s Raiffeisenbank ani s firmami spojovanými s jeho osobou. "Nehlasovali jsme pro to, abychom byli ve věřitelském výboru. Hlavně proto, abychom prokázali jasný záměr neovlivňovat insolvenční řízení," řekl Moťka. Raiffeisenbanka by podle něj měla zvolit "konstruktivnější způsob komunikace mezi věřiteli".

Plaček postoj banky a její výhrady k dosavadnímu průběhu insolvenčního řízení odůvodnil snahou o zajištění transparentnosti řízení. Odmítl názory, že by banka měla zájem na řešení úpadku Veby místo reorganizace konkurzem, tedy rozprodejem majetku. Reorganizace se nyní podle banky děje "pouze ve prospěch určité skupiny". "Snahou banky je dosažení rychlého a co nejvyššího uspokojení všech věřitelů," uvedl Plaček.

Soud návrh Raiffeisenbank o zbavení hlasovacích práv pro firmy Ojgar a Samarinda zamítl. Pro zachování hlasovacích práv pro Ojgar a Samarindu se vyslovili insolvenční správce Josef Cupka a krajské státní zastupitelství, které insolvenční řízení od května sleduje.

Raiffeisenbank odmítla i to, aby byl věřitelský výbor pouze tříčlenný. "Při mnohosti věřitelů nebude tříčlenný výbor dostatečně hájit zájmy všech věřitelů," řekl Plaček. Proti usnesení usnesení o tříčlenném výboru se banka na místě odvolala.

Veba, která patří k největším českým textilkám, má asi 730 zaměstnanců a v režimu soudem povolené reorganizace nadále vyrábí. V srpnu poprvé od zahájení insolvenčního řízení dosáhla hrubého provozního zisku ve výši osm milionů korun. Výrobu má podle představitelů firmy naplněnou zakázkami do konce roku. V insolvenci je od letošního května na návrh Raiffeisenbank. V červenci soud povolil její reorganizaci.