Miliardové projekty a spory na ČVUT v posledních dnech přitahují pozornost vlády i prezidenta Miloše Zemana. Akademický senát minulý týden navštívil premiér Andrej Babiš, k napjaté situaci na škole se vyjadřoval i prezident Zeman. Stejně jako premiér se opřel do rektora školy Vojtěcha Petráčka za to, že v červnu z čela univerzitního ústavu CIIRC (Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky) odvolal vlivného profesora Vladimíra Maříka, kterému Zeman dřív udělil státní vyznamenání. Tlačili na něj, aby mu místo vrátil. "V centru CIIRC nám hrozí mezinárodní ostuda a ztráta několika set milionů korun. Rektor udělal odvoláním Maříka zbrklé rozhodnutí a nyní se narychlo a nesmírně komplikovaně hledá řešení," řekl pro páteční LN Babiš.

Přestože rektor uklidňuje, že Mařík na robotickém ústavu zůstává a vede své vědecké projekty, jeho sesazení z čela CIIRC a spory kolem něj podle politiků ohrožují budoucnost velkých vědeckých projektů, o jeden z nich se údajně zajímá i německá kancléřka Angela Merkelová. Rektor se s ní chce proto sejít. Napsaly to Lidové noviny, včera to Petráček sdělil i HN. "Spolupráci s Německem vidím jako velmi zásadní, a je proto zásadní vyjasnit případné nejasnosti. Objednal jsem se proto k paní kancléřce Merkelové, abychom si to vyjasnili napřímo," popsal Vojtěch Petráček. V posledních dnech taky úzce jedná s ministryněmi a ministry, své vazby coby člen vládní rady pro výzkum, vývoj a inovace využívá i profesor Mařík.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.