Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek na březnovém sjezdu strany už nebude kandidovat do čela lidovců. Ve vrcholné lidovecké funkci podle svých slov končí bez ohledu na výsledek senátních voleb, v nichž kandidoval na Náchodsku. V sobotu to oznámil novinářům během jednání celostátní konference KDU-ČSL, která je nejvyšším lidoveckým orgánem mezi sjezdy.

Současný předseda lidovců nakonec ve druhém kole senátních voleb prohrál s bývalým policejním prezidentem Martinem Červíčkem (ODS).

Bělobrádek uvedl, že delegátům celostátní konference sdělil své rozhodnutí ještě před začátkem sčítání hlasů v senátních volbách. S jejich výsledkem odchod z čela KDU-ČSL nespojuje. Své rozhodnutí zdůvodnil tím, že po osmi letech svého předsednictví cítí, že lidovci potřebují nový impulz.

"Vím, že po těch osmi letech člověk už nepřináší tolik energie a nových přístupů, jak by měl, takže si myslím, že straně prospěje, když bude nový předseda," řekl Bělobrádek. Připomněl, že za několik týdnů překoná délku předsednictví Josefa Luxe a stane se nejdéle sloužícím polistopadovým předsedou lidovců.

Rozhodnutí skončit ve vedení strany Bělobrádek sdělil již nyní i kvůli tomu, aby se uchazeči o předsednické místo mohli připravit na kandidaturu. "Já bych byl rád, aby potenciální kandidáti měli dostatek času představit v členské základně, co budou nabízet na sjezdu jako nový program," řekl.

Svých možných nástupců vidí Bělobrádek několik, o jménech nechtěl spekulovat. Podle něj by sice byla výhoda, kdyby nový předseda působil ve sněmovně, nepovažuje to ale za podmínku.

Záměr kandidovat na předsedu strany nevyloučil senátor Jiří Čunek, který obhájil svůj senátorský mandát již v prvním kole. Definitivně se chce rozhodnout v lednu.

První místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka novinářům řekl, že své rozhodnutí, zda bude kandidovat na šéfa lidovců, oznámí do konce října.

Jednačtyřicetiletý Bělobrádek, který trpí roztroušenou sklerózou, také uvedl, že přes nadcházející konec v předsednické funkci z politiky neodchází. "Ať už budu v Poslanecké sněmovně, nebo v Senátu, určitě budu dále bojovat za naše hodnoty a program," řekl.