Když letos v únoru představovala ČVUT novou kapitolu své spolupráce s americkým výrobcem leteckých motorů GE Aviation Czech, vše nasvědčovalo tomu, že se chystá na české poměry nebývale velká věc. Na slavnostní podpis dohlížel mimo jiné premiér Andrej Babiš, nechyběl ani americký velvyslanec.

"Je to skvělý projekt, který propojuje vysoké školství s průmyslem. Spolupráce přinese rozvoj letectví a kosmických technologií a dojde i k propojení s postupy Průmyslu 4.0. Jsem rád, že je hned od vzniku partnerství smluvně zajištěna udržitelnost projektu ze strany firmy GE Aviation. Financování je zásadní věc," komentoval tehdy předseda vlády projekt, který má za cíl vybudovat v Česku globální vývojové centrum včetně zkušeben a výrobní podnik pro novou generaci turbovrtulových motorů.

Jenomže právě na penězích teď ambiciózní projekt drhne. V pondělí se kvůli tomu sešel místopředseda vládní rady pro výzkum, vývoj a inovace Karel Havlíček s ministryní průmyslu a obchodu Martou Novákovou. Řešili, jak zalepit asi 1,5miliardovou "díru", která teď ve financování vznikla.

"Projekt je výzkumně správně směřován, mezinárodní kolaborace má slušné výsledky a do určité míry je to přesně ten směr, kam by se měly ubírat aktivity škol typu Strojní fakulta ČVUT. S ohledem na finančně-ekonomické řízení je to ale propadák, fiasko. Od počátku je to špatně řízené," řekl HN po jednání Havlíček.

Celý projekt původně počítal s rozpočtem 2,1 miliardy. Aby škola stihla vše v termínu postavit, připravit a rozjet, dostala od státu dvoumiliardovou půjčku s tím, že ji postupně vrátí, až vysoutěží evropské peníze. Jenomže z původně plánovaných dvou miliard z grantů se podařilo získat jen polovinu. Navíc se objevily další náklady, konkrétně 400 milionů korun. Škola by tak ideálně potřebovala ještě 1,5 miliardy.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.