Stát má příliš úředníků a jejich počet budeme snižovat, opakovaně přislíbil premiér Andrej Babiš (ANO). Vysokou míru byrokracie kritizoval několikrát také prezident Miloš Zeman. "Úředníků je příliš. Algoritmizujme státní správu," vyzval například vládu, když ji v červenci přišel do sněmovny podpořit při její žádosti o důvěru. "Ano, máme 16 tisíc černých duší," připustil tehdy premiér.

Ministerstva a další státní instituce se nyní skutečně k rušení nadbytečných úřednických a dalších pracovních míst chystají, většinou však pouze na papíře. Stát by přesto mohl na platech svých zaměstnanců ušetřit. Mnozí úředníci totiž pravděpodobně přijdou o doposud pobírané odměny.

Ministerstvo financí v srpnu přišlo s návrhem na zrušení 2221 služebních a pracovních míst od 1. ledna příštího roku. Vládou již schválený státní rozpočet však nakonec počítá s číslem o zhruba 800 nižším. "Celkový počet rušených míst k 1. lednu 2019 představuje 1451," sdělil HN Zdeněk Vojtěch z tiskového oddělení ministerstva.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.