Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) rozeslalo do připomínkového řízení první plán, jak čerpat evropské fondy v příštím programovém období, tedy v letech 2021 až 2027. Úřad očekává, že do Česka v něm přiteče zhruba 18 miliard eur, tedy v dnešním kurzu okolo 465 miliard korun.

V současném období, které končí v roce 2020, je ale ještě další tři roky možné dočerpat peníze z evropských fondů na rozpracované projekty, Unie pro Česko vyčlenila 21,5 miliardy euro, tedy zhruba 560 miliard korun.

Proti dřívějšku se má také opět snížit počet operačních programů ze současných deseti na sedm. A ministerstvo současně vypsalo přes sedm desítek oblastí, v nichž bude možné čerpat dotace. Pro připomenutí: V předchozím období 2007 až 2013 si Česko prosadilo 26 programů a mělo pak velké problémy s jejich zvládnutím.

Jednotlivé resorty by měly k dokumentu, který se nazývá Národní koncepce politiky soudržnosti v ČR po roce 2020, poslat připomínky počátkem listopadu. „Nyní probíhá zhruba třítýdenní proces konzultací. Na počátku listopadu pak budou dokumentu vloženy do meziresortního připomínkového řízení a vláda by je měla projednat do konce roku 2018,“ uvedl mluvčí MMR Vilém Frček.

Už nyní je ale jasné, že resorty budou mít připomínky. Například k tomu, že mezi prioritami nejsou investice do vzdělávání. "Ministerstvo školství bude na jednáních s MMR usilovat o to, aby se oblast vzdělávání stala vlajkovou lodí fondů a zůstali jsme řídicím orgánem i v dalším programovém období," uvedl náměstek ministra školství Václav Velčovský.

Podle pražské radní Ireny Ropkové je upozadění investic do vzdělávání ale pochopitelné, byť ani ona s ním nesouhlasí. "Je to už současná politika Evropské komise, že by se měly zejména v rozvinutých regionech jako je Praha financovat rozvojové věci, jako jsou projekt zelenější město, nízkouhlíkové technologie, smart věci či inteligentní budovy. A naopak vzdělávání či posilování kapacit škol by podle Evropské komise měla platit města nebo stát," oznámila. Frček ale odmítá, že by vzdělání bylo bráno jako méně důležitá oblast. "Je mezi tématy, s nimiž pracujeme jako s oblastmi, kam je potřeba směřovat finanční prostředky. V rámci přípravy koncepce se však díváme také na to, zda víme a máme podložen směr, kudy se chceme v dané oblasti vydat v horizontu dalších deseti let, včetně toho, zda je na tyto plány Česko připraveno," uvedl.

Z návrhu ale také vymizel samostatný operační program pro hlavní město. 

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.