Podnikání má v českých zemích dlouhou tradici, a není divu, že se stává rovnocennou kariérní volbou pro některé z nás. Průzkumy podnikatelské aktivity v Česku uvádějí, že nejčastěji lidé začínají podnikat proto, aby dělali, co je baví, získali nezávislost a byli svými vlastními pány.

Z výzkumu Global Entrepreneurship Monitor ale také plyne, že podnikání představuje nejistotu a risk. V úvodu je třeba překonat i překážky, strach z neúspěchu, administrativní náročnost a nedostatek peněz.

V první řadě se budoucí podnikatel může obrátit na své nejbližší okolí − rodinu, přátele a také na nadšence do svého podnikatelského nápadu. Říká se tomu 3F podle anglických výrazů Friends, Family, Fools.

Nebudou-li peníze od nich stačit, může se budoucí podnikatel také obrátit na řadu veřejných i soukromých subjektů. Pokud se rozhodne pro kteroukoliv z institucí, měl by mít ale pečlivě připravený podnikatelský plán včetně zakladatelského rozpočtu a byznysmodelu.

Je známo, že je složité získat úvěr pro start podnikání u komerčních bank, nicméně v současné době se už podmínky relativně zmírnily a je třeba podotknout, že většina bank úvěry pro tento účel poskytuje.

Dalším možným zdrojem financování mohou být podnikatelské inkubátory a akcelerátory (například Nejstartupy.cz), business angels, sdružující se v "andělských sítích" (například Angelinvestmentnetwork.cz nebo Businessangelsclub.cz), a také fondy rizikového kapitálu. Mezi ty patří v Česku třeba The Czech Private Equity and Venture Capital Association.

Tyto subjekty podporují zejména podnikatelské záměry s vysokým růstovým potenciálem. Případní zájemci o tento zdroj financování budou muset rovněž počítat s tím, že za každý dodatečný zdroj financování budou muset nabídnout těmto subjektům podíl v budoucí či už rozjeté firmě.

Rostoucí popularitě se těší i takzvané davové neboli crowdfundingové platformy. V Česku jsou nejznámější portály Startovač.cz a HitHit.cz, kde se drobní investoři skládají na financování podnikatelských projektů.

V neposlední řadě je třeba zmínit i veřejné zdroje financování. Českomoravská záruční a rozvojová banka nabízí podnikatelům zvýhodněné bankovní úvěry a finanční záruky. Prostřednictvím operačních programů, které administrují jednotlivá ministerstva, lze pak získat i nevratné dotace.

V současnosti nejrozsáhlejším je Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, který administruje ministerstvo průmyslu a obchodu. Za zmínku stojí i alternativa pro nezaměstnané, v rámci níž mohou právě nezaměstnaní usilovat o získání malého grantu na rozjezd svého podnikání z prostředků ministerstva práce a sociálních věcí.

Způsobů financování je dnes více než kdy dříve. Každá z možností má svá pro i proti. Nakonec tedy záleží zejména na typu podnikatelské aktivity, růstových ambicích a osobních preferencích daného podnikatele.