V úterý jmenoval prezident Miloš Zeman na Pražském hradě Tomáše Petříčka novým ministrem zahraničí. Vyřešila se tak patová situace, kdy kandidát ČSSD na šéfa diplomacie Miroslav Poche působil v Černínském paláci na pozici politického náměstka a ministerstvo oficiálně vedl společně s ministerstvem vnitra Jan Hamáček. "Po jmenování řádného ministra už není funkce politického náměstka potřeba," řekl Petříček v rozhovoru pro HN k funkci, kterou Poche zastával. S Pochem chce ale Petříček i nadále spolupracovat.

Česká zahraniční politika se podle Petříčka za jeho úřadování vrátí k devadesátým létům. "V těch letech si naše společnost definovala základní hodnoty, na kterých začala budovat zahraniční politiku. Přihlásila se k tomu, že jsme liberální demokracií," řekl Petříček. V ministerském křesle se chce zaměřit také na prosazování lidských práv nebo na otázky spojené s klimatem. 

Jakou pozici bude mít na ministerstvu zahraničí Miroslav Poche?

Pozice politického tajemníka ministerstva zahraničí bude zrušena, protože po jmenování řádného ministra už není potřeba. Já se s panem Pochem chci v brzké době setkat. Chci se ho zeptat, zda by mohl pokračovat jako externí poradce. Jsem přesvědčen, že ministr má právo si vybrat své spolupracovníky sám. Chci si sestavit sbor poradců z řad expertů na zahraniční politiku.

Kdo by ve sboru měl být?

Hovořil jsem například o panu Paloušovi, bývalém náměstkovi a velvyslanci. Další jsou třeba Miloš Balabán, ředitel Centra bezpečnostní politiky, nebo Ondřej Dytrych, ředitel Ústavu mezinárodních vztahů. Věřím, že tam bude další řada lidí z akademické obce, z diplomacie a politiky.

Je to už rok, co prezident a premiér v podstatě ovládli zahraniční politiku. Jak si představujete fungování tradičního trojúhelníku české zahraniční politiky: úřadu prezidenta, premiéra a ministerstva zahraničí?

Zahraniční politika je výsostnou doménou vlády a z kompetenčního zákona vyplývá, že ministerstvo zahraničí je resortem, který má na starosti formulování naší zahraniční politiky. Pokud jde o to, abychom navenek vystupovali jednotně, je důležité, aby pravidelné schůzky ústavních činitelů pokračovaly. Abychom se snažili najít shodu, venku hovořili jednotně, abychom zlepšovali obraz naší země v Evropské unii a ve světě.

Nicméně od sociální demokracie máte úkol být vidět. Jak v rámci tohoto trojúhelníku chcete tento úkol splnit?

Mezi moje priority patří posilování našich vztahů s Německem, Slovenskem a dalšími členskými státy EU. Chci do debaty přinést některá nová témata, týkající se třeba Afriky, rozvojové spolupráce, otázku klimatu, která bude velmi zásadní - sucho je problém, kterému čelí i Česká republika. Takže vidím prostor pro to, abych jako ministr zahraničí nastolil témata do politické i veřejné debaty.

Na Foru 2000 jste se zúčastnil debaty, kde byl přítomen i demokratický aktivista z Hongkongu. Zároveň jedete s panem prezidentem do Číny na podnikatelské fórum. Jak budete s panem prezidentem o Číně mluvit?

O cestě do Číny jsem s panem prezidentem hovořil. Vnímám to, že Čína je náš významný ekonomický partner. Věřím, že budeme schopni pragmaticky a věcně rozvíjet naše vzájemné vztahy, a zároveň říkám, že bychom s našimi partnery měli vést hovory na více témat, nejen o obchodu a ekonomické výměně.

Takže jste na jednání s čínskými partnery připraven hovořit i o lidských právech?

O lidských právech bych rád s našimi partnery hovořil. Česká republika a hodnoty, na kterých naše společnost byla budována, vychází z toho, že jsme pro demokracii, ochranu lidských práv nebo spravedlnost a solidaritu.

Budete hovořit o nějakém konkrétním příkladu porušování lidských práv?

Žádný konkrétní příklad v tuto chvíli nemám. Cestu do Číny budeme ještě připravovat a je plánována na exportní veletrh, takže schůzky budou primárně ekonomické. Nicméně, již jsem se setkal s čínským velvyslancem v Praze a chci s ním vést pravidelný dialog.

České ministerstvo průmyslu připravuje zákon o ochraně investic, který by se dotkl i případných čínských firem. Jaký je váš názor na tento zákon?

Tento návrh vychází z přijaté evropské legislativy, kdy má EU potřebu posuzovat zahraniční investice nejen z ekonomických hledisek, ale také bezpečnostních hledisek. Měli jsme první zasedání přípravné pracovní skupiny, která má přijít s konkrétními návrhy, jak by tato evropská legislativa mohla být uvedena v život v České republice. Ministerstvo průmyslu a obchodu, které je garantem této diskuse, má v blízké době přijít s konkrétními návrhy. Věřím, že se podaří nastavit systém tak, abychom byli schopni posoudit, že zahraniční investice neohrožují budoucnost naší země.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.