Má to být výzkumný projekt, který pomůže přenášet nejnovější vědecké poznatky o robotizované výrobě rovnou do podniků. V plánu je evropský unikát: zkušební výrobní linky v Česku, vybavené nejnovějšími roboty a softwary včetně rozšířené i virtuální reality, se na dálku funkčně propojí s podobnými testovacími linkami v Německu i jinde tak, aby se daly provozovat z jediného místa.

Na této spolupráci se domluvili vědci z německého Saarbrückenu s techniky z brněnského VUT a pražského ČVUT. A od projektu si hodně slibuje i tuzemská vláda, má totiž pomoct nastartovat v Česku takzvaný Průmysl 4.0, který spočívá právě v zavádění chytrých technologií do výroby. Na podání přihlášky o grant ve výši 1,3 miliardy korun mají vědci jen necelý měsíc.

Jenomže rozjezd projektu stále ohrožují spory na pražské "technice". Táhnou se od začátku června, kdy rektor ČVUT Vojtěch Petráček odvolal z čela CIIRC (Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky při ČVUT) českého "otce Průmyslu 4.0", profesora Vladimíra Maříka. Odůvodňoval to tím, že Mařík není "týmový hráč". Jenomže právě známý profesor má projekt na starosti, s německou stranou komunikuje a jako člen vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace oplývá řadou kontaktů na nejvyšších politických místech: o jeho návrat do čela ústavu už se zasazoval jak prezident Miloš Zeman, tak premiér Andrej Babiš. Na šéfa robotického ústavu vyhlásil rektor tento týden výběrové řízení.

Do sporů se teď intenzivně vložila vláda, ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková tento týden jedná doslova každý den střídavě s Maříkem, Petráčkem a místopředsedou Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karlem Havlíčkem. "V pátek to musíme dotáhnout. Jsem přesvědčený, že takto blízko dohodě jsme nebyli. Uvědomuji si, že je to pro obě strany sporu určitý ústupek, ale tato kauza nesmí mít vítěze, musí mít výsledek. Ten je takový, že se udrží CIIRC, udrží se klíčoví významní lidé, neudělá se mezinárodní ostuda a podá se žádost o projekt RICAIP," řekl Havlíček HN po středečních jednáních.

Dohady se vedou o to, v jaké podobě bude robotický ústav pokračovat dál. "Za této konstelace na ČVUT němečtí partneři nechtějí na projektu spolupracovat," upozorňuje profesor Mařík, který žádá co největší samostatnost ústavu. Prosazoval například jeho přeměnu na fakultu nebo zastřešení ministerstvem průmyslu. Rektor Petráček zase bojuje za zachování stávajícího stavu s tím, že slibuje zaručit projektu absolutní samostatnost uvnitř zvláštního oddělení na ČVUT. Podle Havlíčka se ale dohoda neobejde bez úpravy statusu celého centra, znesvářené strany si už navzájem vůbec nedůvěřují.

 

Na stole je konkrétní řešení: "Když to zjednoduším, CIIRC musí dostat vyšší míru autonomie, nejen RICAIP. Všichni zaměstnanci musí cítit, že všechny zdroje, které se vysoutěží, všechny projekty, které se budou dělat, budou ve prospěch CIIRC. Že se nebudou nikam převádět," popisuje Havlíček. Obě strany by měly v pátek podepsat písemnou dohodu o dalším fungování ústavu na ČVUT.

Na její dodržování pak má dohlédnout zvláštní orgán, obdoba dozorčí rady, sestavený ze zástupců ČVUT, ministerstva průmyslu a obchodu, ministerstva školství a vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace. "To by byl kontrolní, dohledový orgán, který by sloužil jako beranidlo jakýchkoliv dalších sporů. Ti, kteří hrají o projekt RICAIP a budoucnost CIIRC, mají pocit, že by se na úspěšných výsledcích mohli vést ostatní v rámci školy. Že by zdroje, prostředky, nezůstaly v jejich rukou. Proto musí vzniknout odborný orgán," popsal Havlíček.

To se zamlouvá i rektorovi. "Z hlediska fungování ústavu je vznik takové rady možný pozitivní posun," uvedl s tím, že uvnitř ústavu by mělo vzniknout také oddělení pro projekt ošetřené tak, aby o něm mohli rozhodovat jen vedoucí projektu.

Přestože ve středu už měla proběhnout finální jednání a mělo být jasno, debaty budou pokračovat ještě v pátek. Profesor Mařík stále požaduje záruku větší samostatnosti ústavu, ačkoliv zdůrazňuje, že jej nechce vyvést z univerzity, jak se obával rektor. "Slíbil jsem to před akademickým senátem. V tom sporu nejde o mě. Někteří mí kolegové jsou daleko radikálnější než já. Je to souboj o moderní strukturu univerzity. O to, jestli půjde směrem k evropské špičce a bude si vydělávat projekty s průmyslem nebo z veřejných soutěží, nebo jestli tady budou sedět ti, kteří pouze čekají na dotace a perou se o ně," popsal Mařík, který má za to, že rektor svými zásahy dosud bránil rozvoji ústavu.

Podání nadějného projektu česko-německé spolupráce komplikuje také to, že pět zaměstnanců projektového oddělení CIIRC podalo kvůli sporům výpověď a z ČVUT odešlo. "Kolegům jsem nabídl pomoc našeho univerzitního projektového oddělení, aby mohli žádost dopsat," podotýká rektor.

"Primárně to teď stojí na německé straně. Jak říká pan profesor Mařík, tam je to teď zaseknuté. Rád bych se přesvědčil, jak a v čem, a společně s vládou bychom se to pokusili posunout vpřed," popsal HN Petráček s tím, že bude-li třeba, vydá se v nejbližších dnech do Německa za šéfem partnerského ústavu DFKI Wolfgangem Wahlsterem.

Havlíček s Novákovou jednají se zástupci školy také o tom, jak "zalepí" více než miliardovou díru ve financování dalšího projektu, spolupráce s GE Aviation Czech na výzkumu leteckých motorů nové generace. Havlíček po pondělním jednání označil financování projektu za fiasko, které může pro Fakultu strojní skončit až insolvencí. Nepodařilo se jí totiž vysoutěžit miliardový grant, s nímž se pro projekt o rozpočtu více než dvou miliard původně počítalo, a teď řeší, z čeho splatí půjčku, kterou škole stát před dvěma lety poskytl, aby vše stihla včas rozjet. ČVUT tak hrozí schodek ve výši jedné až 1,5 miliardy korun, podle toho, jaké budou finální vícenáklady, a potřebovala by dál čerpat peníze od ministerstva průmyslu a obchodu.

"Je důležité říct, že škole insolvence nehrozí. O té by se dalo mluvit, kdybychom měli katastrofální nedostatek prostředků. To rozhodně nemáme, máme připravených 400 milionů na splátky podle splátkového kalendáře. O tom, jakým způsobem se bude tento složitý komplex věcí vyvíjet dál, se jedná," popsal rektor a upozornil, že půjčit si dvě miliardy od státu a později je splatit z evropských fondů doporučila minulá vláda. Ta stávající tento postup kritizuje, ostatně současný premiér Andrej Babiš ještě jako ministr financí před dvěma lety odmítal ČVUT na projekt dvě miliardy půjčit.

Postupně se ale ke spolupráci českých vědců s GE začal hlásit a předminulý týden navštívil společně s prezidentem GE Aviation Davidem Joycem první dokončenou zkušebnu leteckých motorů v pražských Letňanech. "Stát má záměr vylepšit projektem naše hospodářství a předfinancování bylo nutné proto, abychom záměr stihli realizovat v termínech. Další postupy jsou v diskusi, není to ztracený byznysový případ, je to součást toho, že pracujeme pro stát," říká rektor. Aby fakulta dostala další peníze od státu, bude potřeba o to ministerstvo průmyslu a obchodu požádat. "Bude muset shrnout dosavadní výsledky projektu, popsat všechny benefity, vysvětlit zvýšené náklady a zažádat ministerstvo o prodloužení projektu. Vláda pak rozhodne, zda možnost financování prodlouží, nebo ne," uvedl Havlíček.

ČVUT projekt s GE

ČVUT projekt s GE