Premiér Andrej Babiš v neděli v České televizi hájil předsedu sněmovny Radka Vondráčka (oba ANO) v souvislosti s jeho cestou do Ruska.

Babiš zdůraznil, že Česko i nadále považuje ruskou okupaci ukrajinského Krymu za nepřijatelnou a že unijní sankce platí, s Ruskem je ale podle něho nutné komunikovat. "Vondráček nás reprezentoval skvěle," uvedl v ČT premiér. Prohlásil také, že cesta byla úspěšná.

Předseda sněmovny v Rusku jednal i s předsedy obou parlamentních komor Vjačeslavem Volodinem a Valentinou Matvijenkovou, kteří jsou na sankčním seznamu EU a USA. Babiš poukázal například na to, že poslanci německého Bundestagu hrají s poslanci ruské dumy dokonce fotbal. "Celý svět tam prostě chodí," řekl.

Část opozice ale vnímá Vondráčkovu cestu jako problematickou, jak v neděli připomněl Babišův oponent v televizní debatě, předseda pirátské strany Ivan Bartoš. Ministerský předseda připomněl, že šlo o cestu zdravotnického výboru. Vondráček delegaci vedl. "Celá iniciativa vznikla kvůli stížnosti českých občanů, že nemají adekvátní zdravotní péči v Rusku," řekl Babiš.

Premiér tvrdí, že cesta do Ruska se využila k útokům na ANO a na Vondráčka. "Ono se to na tom plénu vysvětlí, myslím, že pan Vondráček nemá co skrývat," dodal.

Ocenění Krúpy není dobrý nápad

Premiér se v pondělí setká s prezidentem Milošem Zemanem. Mluvit s ním chce mimo jiné o tom, proč chce Zeman vyznamenat slovenského podnikatele Pavola Krúpu. Podle Babiše to totiž není dobrý nápad.

"Asi to není dobré, je tady plno jiných podnikatelů, kteří by si to určitě víc zasloužili. Já se setkávám zítra (v pondělí) s panem prezidentem Zemanem a budu s ním o tom mluvit, proč vlastně je tento návrh na stole," uvedl Babiš, který z pozice premiéra Zemanovy návrhy na vyznamenání spolupodepisuje. Ještě to ale neudělal a očekává, že prezident mu důvody Krúpova ocenění vysvětlí. Zeman v pondělním rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál řekl, že finančník Krúpa bojuje proti podnikateli Zdeňku Bakalovi. 

Krúpu, který v roce 2003 založil společnost Arca Capital, média někdy označují za "nájezdníka", jenž se snaží využít slabin firem v problémech. V Česku na sebe poprvé výrazně upozornil v roce 2007, když jeho Arca Capital Bohemia koupila od bývalého premiéra ČSSD Stanislava Grosse akcie firmy Moravia Energo. Díky transakci tehdy Gross podle médií vydělal 80 milionů korun.

Známý je Krúpův výpad na americkou GE Money kvůli podmínkám, za kterých Američané získali část Agrobanky, či na finančníka Zdeňka Bakalu v otázce krachující těžební společnosti OKD. V kauze OKD se Krúpova skupina Arca Capital angažuje dlouhodobě. Již dříve nabídla, že černouhelnou firmu koupí. Krúpa ostře vystupoval i proti převodu hornických bytů. Letos v září Bakala podal u amerických soudů žalobu na Krúpu pro pokus získat vydíráním 500 milionů korun.

Moravec v pořadu uvedl, že Česká národní banka pokládá Krúpu podle loňského rozhodnutí za nedůvěryhodnou osobu. Proto nyní podnikatel společnost Arca Capital opouští. Zmínil i trestní oznámení, které podal Finanční analytický úřad v době, kdy byl Babiš ministrem financí.

Šéf BIS bude generálem

Andrej Babiš také v neděli uvedl, že mu Zeman slíbil jmenování ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku do generálské hodnosti. V květnu prezident návrhu vlády nevyhověl, kabinet nyní navrhuje povýšení plukovníka Koudelky znovu.

Premiér dodal, že s prezidentem o tom mluvil při příležitosti jmenování Tomáše Petříčka (ČSSD) ministrem zahraničí. Se Zemanem si, jak premiér v neděli uvedl, vysvětlili nedorozumění. "Prezident mi slíbil, že bude jmenován generálem," podotkl Babiš.

Média na jaře spekulovala o tom, že Koudelka nebyl jmenován mimo jiné kvůli zprávě civilní kontrarozvědky k jedu novičok, který byl využit při otravě ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii a kterou Zeman interpretoval jinak než ministerstva obrany a zahraničí.

Prezident jmenuje generály při příležitosti státního svátku 28. října. Vláda navrhuje celkem 12 lidí. Je mezi nimi i zástupce velitele pozemních sil Petr Procházka, kterého Zeman v květnu u příležitosti Dne vítězství rovněž nejmenoval.

V říjnu 2016 Zeman odmítl povýšit ředitele Vězeňské služby Petra Dohnala a jeho náměstka Simona Michailidise. Důvod tehdy neuvedl, podle spekulací to bylo kvůli postoji tehdejšího ministra spravedlnosti Roberta Pelikána při návštěvě dalajlamy. Dohnal a Michailidis byli povýšeni v následujícím roce.