Premiér Andrej Babiš by chtěl změnit systém voleb do Senátu na jednokolový, tento záměr podporují také piráti. Jednokolové volby do horní komory by však pravděpodobně Babišovu hnutí ANO příliš nepomohly, naopak by mohly spíše nahrávat jeho soupeřům.

"Dvoukolový systém je v dnešní době nesmyslný a je potřeba ho změnit na jednokolový," prohlásil Babiš v reakci na výsledek nedávných senátních voleb, v nichž ANO utrpělo výraznou porážku. Premiér přitom nezastírá, že ho k tomuto návrhu motivuje právě neúspěch jeho hnutí. "Senát prostě neumíme. Tenhle volební systém nám nesedí. Všechny tradiční politické strany se často spojují a ve druhém kole jdou proti nám," domnívá se Babiš.

V úvahu přicházejí reálně dva typy jednokolových systémů. "Systém relativní většiny, o nějž stála ODS v době, kdy její kandidáti dosahovali v 1. kole lepšího výsledku, a tzv. australský systém, respektive systém alternativního hlasování," řekl HN ústavní právník Jan Kysela.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.