V posledních letech roste poptávka po elektronických cigaretách, vaporizérech i dalších náhražkách klasických tabákových produktů. Na zahraniční trh se nyní začínají dostávat také přístroje na takzvané vapování marihuany. Jejich producenti jsou momentálně v hledáčku investorů. Například Pax Labs Incorporated, jeden ze start-upů sídlící v americkém San Francisku, který se produkcí přístrojů na inhalaci marihuanové náplně zabývá, má momentálně tržní hodnotu pět miliard dolarů. Pro agenturu Bloomberg to uvedly zdroje blízké Pax Labs.

Vaporizéry, které vypadají jako zvýrazňovače nebo USB disky, se ovládají pomocí aplikace. Produkt tak umožňuje uživatelům regulovat míru toho, jak moc na ně droga bude působit, podle nastavení množství inhalovaného kouře. Ten může být buďto velmi hustý, nebo lze jeho množství snížit pomocí LED kontrolky pro diskrétní inhalaci kouře na veřejnosti.

Vzhledem k tomu, že marihuana není legální v celých USA, nemohou Pax Labs dodávat vaporizéry i s náplněmi. Posílají proto prázdné kapsle na marihuanu firmám ve státech, kde se droga pro rekreační účely smí prodávat. Ty je pak naplní a dále distribuují.

Start-up Pax Labs se zrodil ze společnosti na výrobu vaporizérů, kterou založili dva studenti Stanfordské univerzity James Monsees and Adam Bowen, kteří mimo jiné stojí také za vynálezem elektronických cigaret Juul. Výrobci této e-cigarety s vysokým obsahem nikotinu jsou v současnosti terčem kritiky zdravotnických organizací i samotných uživatelů z toho důvodu, že reklamu na svůj produkt údajně cílili na mládež. Kvůli tomu může Juul v budoucnu začít podléhat přísnějším regulacím. Striktnější regulace mohou v budoucnu ovlivnit i prodej vaporizérů na marihuanu, protože jak upozorňuje Bloomberg, zákony o jejím užívání jsou nejasné.

I přes možná budoucí omezení zaznamenaly letos společnosti zabývající se obchodem s marihuanou zvýšený zájem investorů, a to zejména kvůli plánované legalizaci konopí v Kanadě, jehož rekreační užívání schválila tamější vláda minulou středu.