Strach z elektronického špehování se stal v některých sociálních bublinách bezmála módním trendem: nebát se pouličních kamer, dronů, nebo dokonce tajně implantovaných čipů tu znamená skoro totéž jako být hipster a nemít tenisky. Přesto stejným lidem nevadí používat mobil, žít na sociálních sítích, hledat pomocí Googlu, nakupovat na internetu. A přitom tohle všechno (a ledacos dalšího) své uživatele sleduje sedm dní v týdnu.

Už je to pár let, co jsem na ulici potkal bývalého spolužáka, který se domohl významného postavení. Slovo dalo slovo, zašli jsme na pivo − a málem v půli věty odešel, když si všiml, že z mobilu při hovoru nevyjímám baterku. Tehdy naštěstí ještě nebyl problém akumulátor vyjmout, dnes by to asi u mnoha modelů bylo horší. A už bych ho také možná ani nepovažoval za paranoika nebo oběť povolání, protože poslední dobou mu odborníci dávají za pravdu.

Senzory nikdy nespí

Že vyhledávače, sociální sítě, mailové programy, ale dokonce i zpravodajské servery sledují uživatele, si asi všiml každý; jen ignoranta by nenapadlo, že vstřícnost reklam vůči jeho zájmům nebude jen tak. Občas se sice internetový robot trochu splete (třeba když u článku o Janu Husovi si můžete vybrat z pestré nabídky zahradních grilů), ale většinou vás má prokouknuté docela dobře. Nikdo neprotestuje, publikum už si zvyklo.

Že je ve smartphonu fotoaparát a mikrofon, to ví každý − ne každý ale ví, že umí pracovat i jinak, než si majitel přístroje přeje. Překvapit může třeba aplikace, která z posledních fotografií v adresářích mobilu udělá jakousi galerii a nabízí její umístění do profilu majitele na sociálních sítích. Tady stačí neudělat chybu při odsouhlasení nebo neodsouhlasení, může si ale majitel smartphonu být jistý, že to samé neumí i jiné programy − takové, které se na nic neptají?

Senzory v mobilech měří nejrůznější veličiny. Díky tomu jsou telefony schopné nahlédnout do všech koutů našich životů.

"Mnoho mobilních aplikací při své instalaci do mobilu uživatele žádá, aby jim povolil přístup k mikrofonu, kameře, k adresářům se záznamy a podobně," upozorňuje Selcuk Uluagac z Florida International University v Miami. "Většina lidí to automaticky odsouhlasí, aniž by věděla, která data a jak chce aplikace využívat. Nemluvě o hackerských produktech, o nichž ani nevědí, že je v přístroji mají."

Všeobecně se také ví, že mobilní síť umí sledovat polohu mobilu nebo tabletu − v městských aglomeracích dokonce s vysokou přesností. Jenže smartphony toho dokážou mnohem víc.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.