Poslanci se ve středu pustili do schvalování státního rozpočtu na příští rok. Zatímco v prvním čtení návrh nenarazil na žádnou větší překážku, v dalších fázích se dají očekávat změny. Požadovat je bude zejména vládní ČSSD, ale i KSČM, o jejíž hlasy se kabinet opírá. 

Analýza Davida Marka: Krizový rozpočet na vrcholu hospodářského cyklu

Půjde hlavně o změny v sociální oblasti, potvrdil sociálně demokratický poslanec Jaroslav Foldyna. "Ministryně práce a sociálních věcí má řadu připomínek, protože objem prostředků, které bude potřebovat, je daleko vyšší," řekl Foldyna.

Ministryně Jana Maláčová (ČSSD) potvrdila, že kvůli chystaným zákonům je třeba v rozpočtu počítat s tím, že se zvýší některé takzvané mandatorní výdaje. "Návrh na zvýšení příspěvku na péči má podporu napříč celým politickým spektrem," uvedla Maláčová. Doplnila, že v případě schválení návrhu je potřeba počítat s navýšením rozpočtu resortu o 4,8 miliardy jen na příští rok, případně o polovinu, pokud by změna začala platit až od července.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.