Podpora zelených zdrojů v Evropě se postupně mění. Garantované ceny nahrazuje u nově stavěných obnovitelných zdrojů systém aukcí, který už v Evropské unii využívá 13 států a dalších pět je v závěrečné fázi přípravy jejich zavedení. V listopadu odstartují aukce v Polsku, nejvíce je využívají ve Velké Británii a Německu.

Česko konkrétní plány na aukce připravuje jako součást novely zákona o podporovaných zdrojích energie, která bude zveřejněna do konce tohoto roku. Legislativní proces může podle odhadů ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), jež novelu předkládá, trvat jeden až dva roky.

"Termíny aukcí nejsou zákonem stanoveny, to udělá až nařízení vlády. První aukce nebude dříve než v roce 2021," řekl René Neděla, náměstek na MPO, který zodpovídá za energetiku.

Česko, které si bere za vzor německý systém, hodlá aukce vypisovat s výhledem na tři roky. Unijní pravidla přijatá v roce 2017 žádají, aby se státní podpora pro obnovitelné zdroje s výkonem nad jeden megawatt přidělovala na základě soutěže. Menší zdroje bude možné nadále podporovat i mimo soutěž. To je důležité hlavně pro malé centralizované a komunitní zdroje. Pro ty by mohly být problémem i plánované kauce, které budou muset investoři do větších projektů složit.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.