Po čtyřech letech končí šéf Generálního finančního ředitelství (GFŘ) Martin Janeček. Úředník, kterého se báli mnozí podnikatelé v zemi, protože pod jeho vedením pracovníci berní správy zlikvidovali desítky zdravých firem, rozdali desetitisícové pokuty třeba za nevydanou stvrzenku EET na nicotnou částku, a který se netajil tím, že daň je třeba vybrat, ať to stojí, co to stojí. Janeček přitom nikdy nedokázal své postupy obhájit, ať už před poslanci, nebo před novináři, před nimiž se raději nechal zapírat. Ze suchého, byť někdy otravného berního úřadu, který řídil, se stal postrach podnikatelů bez ohledu na to, jak poctivě si při placení daní vedli.

Těžko říct, jak se Janeček staví ke zničeným firmám, miliardovým škodám a následně rozvráceným rodinám, jak v některých případech popsaly Hospodářské noviny. Lítost ani chybu nikdy nepřiznal a raději argumentoval tím, že počet firem, kterým berní správa zabavila veškerý majetek už při pouhém podezření na daňový únik, je vůči všem plátcům DPH zanedbatelný. Stejně tak dvě desítky pravomocných rozsudků, které jasně řekly, že berní úředníci vydali takzvaný zajišťovací příkaz neoprávněně, považoval za marginální číslo.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.