Česká republika sice nepatří mezi kosmické supervelmoci, přesto díky členství v Evropské kosmické agentuře (ESA) se může podílet na oboru, který představuje technologickou i ekonomickou budoucnost. Začátkem listopadu oslaví 500 dní na oběžné dráze český satelit VZLUSAT-1, což současně odstartuje akci Czech Space Week, která připomene 10 let našeho členství v ESA.

Satelit VZLUSAT-1 vyvinul Výzkumný a zkušební letecký ústav (VZLÚ) v pražských Letňanech ve spolupráci s dalšími subjekty. Na oběžnou dráhu ho 23. června loňského roku vynesla raketa PSLV z indického kosmodromu Sriharikota jako přidružený náklad mezinárodní mise QB50. Do plného provozu byl uveden 2. srpna 2017 a od té doby se pohybuje na polární dráze ve výšce 500 km rychlostí 7,6 kilometrů za vteřinu (majitelé řidičského průkazu si asi lépe představí 27 360 kilometrů za hodinu).

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.