Česká republika sice nepatří mezi kosmické supervelmoci, přesto díky členství v Evropské kosmické agentuře (ESA) se může podílet na oboru, který představuje technologickou i ekonomickou budoucnost. Začátkem listopadu oslaví 500 dní na oběžné dráze český satelit VZLUSAT-1, což současně odstartuje akci Czech Space Week, která připomene 10 let našeho členství v ESA.

Satelit VZLUSAT-1 vyvinul Výzkumný a zkušební letecký ústav (VZLÚ) v pražských Letňanech ve spolupráci s dalšími subjekty. Na oběžnou dráhu ho 23. června loňského roku vynesla raketa PSLV z indického kosmodromu Sriharikota jako přidružený náklad mezinárodní mise QB50. Do plného provozu byl uveden 2. srpna 2017 a od té doby se pohybuje na polární dráze ve výšce 500 km rychlostí 7,6 kilometrů za vteřinu (majitelé řidičského průkazu si asi lépe představí 27 360 kilometrů za hodinu).

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.