Primátorem Olomouce je od pondělního rána lídr vítězného hnutí ANO Miroslav Žbánek, kterého na ustavujícím zasedání zvolilo zastupitelstvo. Žbánek ve funkci olomouckého primátora vystřídal ministra kultury Antonína Staňka z ČSSD. Členy městské rady zastupitelstvo teprve zvolí. Koalici v Olomouci po říjnových volbách vytvořilo ANO společně s ODS, KDU-ČSL a hnutím spOLečně.

V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu Olomouce čtyřkoalice disponuje většinou 26 hlasů. Pro Žbánka v pondělí při volbě primátora hlasovalo 31 zastupitelů, deset jich bylo proti a čtyři se zdrželi.

Podle koaliční smlouvy bude mít vítězné ANO v jedenáctičlenné radě Olomouce pět míst, ODS tři, KDU-ČSL dva a hnutí spOLečně jedno. Náměstky primátora se stanou Martin Major (ODS) Matouš Pelikán (KDU-ČSL), Pavel Hekela (spOLečně), Karel Konečný (ANO), Markéta Záleská (ODS) a Eva Kolářová (ANO). Neuvolněnými radními budou Miloslav Tichý (ANO), Milan Feranec (ANO), Jan Holpuch (ODS) a Ladislav Šnevajs (KDU-ČSL).

Komunální volby v Olomouci vyhrálo ANO, má 14 mandátů. Druhé skončilo ProOlomouc se šesti mandáty. Třetí koalice piráti a starostové bude mít také šest zastupitelů. Čtvrtá ODS má pět mandátů, čtyři pátá KDU-ČSL. Šesté je hnutí spOLečně se třemi mandáty. Sedmou příčku obsadila koalice SPD a SPOZ rovněž se třemi zastupiteli. Na osmém místě skončila KSČM se dvěma mandáty. Devátá ČSSD získala dva mandáty.

V roce 2014 komunální volby v Olomouci také vyhrálo ANO, tehdy v zastupitelstvu obsadilo 12 míst. Druhá ČSSD získala deset mandátů a třetí ODS pět. KDU-ČSL měla pět mandátů. Po čtyřech mandátech obsadily KSČM a TOP 09. Sdružení Občané pro Olomouc získalo tři mandáty a ProOlomouc dva.

Po komunálních volbách v roce 2014 ale vítězné ANO v Olomouci nakonec skončilo v opozici. Radniční koalici tehdy vytvořila ČSSD spolu s ODS, KDU-ČSL a TOP 09.

Primátorem Havířova stal Josef Bělica

V pondělí bylo také oznámeno nové vedení Havířova. Primátorem statutárního města na Karvinsku se stal poslanec a dosavadní primátorčin náměstek Josef Bělica z vítězného hnutí ANO. Na ustavujícím zasedání získal 26 hlasů, zastupitelů je 43. Ve funkci střídá Janu Feberovou (ČSSD), která by se měla stát jeho náměstkyní. Nejmladší město republiky s necelými 74 tisíci obyvateli povede koalice ANO, ČSSD, spojení lidovců a STAN, které kandidovalo pod názvem Společně pro Havířov, a Hnutí pro Havířov. Koalice bude mít většinu 27 hlasů.

V jedenáctičlenné městské radě obsadí ANO šest míst, ČSSD tři a po jednom budou mít zbývající dvě uskupení. ANO bude mít kromě primátora dva náměstky a tři radní, sociální demokraté budou mít jednoho náměstka a dva radní, Společně pro Havířov bude mít náměstka a Hnutí pro Havířov radního. Nově bude mít město čtyři náměstky, dosud byli tři. Bělica bude funkci primátora vykonávat jako neuvolněný, což kritizovala opozice. Podle někdejšího náměstka města Eduarda Heczka (KSČM) bude Havířov zřejmě raritou a nepovažuje za správné, aby primátor nebyl pro svou funkci uvolněn. Podle něj by si město zasloužilo, aby se primátor jeho vedení věnoval naplno. Bělica bezprostředně po zvolení uvedl, že je připraven se své funkci věnovat naplno a ve prospěch občanů.

Komunální volby v Havířově vyhrálo ANO, získalo 13 mandátů v zastupitelstvu. Druhá skončila KSČM se sedmi mandáty. Třetí ČSSD bude mít šest zastupitelů. Čtvrté Hnutí pro Havířov má čtyři mandáty, čtyři zastupitele bude mít na pátém místě také koalice Společně pro Havířov. Šestí jsou Piráti se čtyřmi mandáty. Sedmou příčku obsadila SPD se třemi zastupiteli. Na osmém místě skončila ODS se dvěma mandáty. Nyní radnici ovládala koalice ČSSD, ANO a lidovců, v minulém volebním období se ale vedení města několikrát změnilo.

 

Související